Her Nereye İstersen, Oraya !
"Lider Uçak Firmaları, Günde Yüzlerce Sefer, Ucuz Bilet Satış Sitesi UcakBiletiAl.Org'da!... "

Trabzon Uçak Bileti

En ucuz Trabzon uçak bileti fiyatları ve Trabzon uçak seferleri için ucakbiletial.org sitesinde arama yapmanız yeterli olacaktır.

Trabzon uçak bileti satan uçak firmaları: THY ve Pegasus, özellikle yaz aylarında artan Trabzon uçuşlarıyla Anadolujet Havayollarıdır.

Büyük Tarih Hazinesi
Trabzon’un tarihi, çok eski çağlara uzanır. Bu güzel kentimizi Orta Asyadan göç eden Türk Kavimleri kurmuştur. Zamanla İyonluların eline geçen Trabzon, daha o zamanlar, çok canlı bir ticaret merkezi olarak ün yapmış, bu yüzden Perslerin istilasına uğramıştır.

Perslerin elindeyken Pontus Krallığı haline getirilen Trabzon’da daha sonra Romalılar ve Bizanslılar yüzyıllarca hüküm sürmüş, geriye büyük bir tarih hazinesi bırakarak gitmişlerdir. Trabzon, tam bin yıldan beri, ana yurdumuzun en güzel köşeleri arasında, bambaşka bir yere sahiptir.

Zigana’dan geçtiniz mi?

Doğu Karadeniz dağlan, zor geçit veren, başı dumanlı, yüce dağlardır. Bunlardan doğudaki tepelere Trabzon dağlan, batıdakilere Zigana dağları denir.

Toroslardaki Gülek Boğazı ne ise, Zigana dağlarındaki Zigana geçiti de aynı önemi taşır. Trabzon’dan Erzurum’a uzanan yolda, Değirmen suyu yöresinde bulunan geçit, deniz seviyesinden 2510 metre yüksekte, yegmıe geçittir. Etrafı, çam ormanlarıyla kaplıdır. Yaz kış, manzarasına doyum olmaz.

Trabzon dolaylarını gezerken, birçok çağlayanlar görürsünüz. İlde büyük akarsular yoktur ama, dağlardan kaynayan dereler, kayalardan sert iner, hızlı akar, gürül gürül çağlar. Bu derelerin en önemlileri de Değirmendere, Karadere ve Kuzgun deredir.

Trabzon da iklim ılık vq bol yağışlıdır. Kıyıya pek kar düşmez. Ancak, iç kısımlar karlı geçer. Fakat, en sert kış günlerinde bile, Trabzon’u iç kısımlara bağlayan yollar, kardan kolay kolay kapanmaz. Çünkü, yol boyunca büyük titizlikle çalışan karayolları istasyonları vardır. Bu yüzden Trabzon’a yaz kış yılın her mevsiminde gidebilirsiniz.

Hamsi, mısır ekmeği ve Trabzon yağı

Evliya Çelebi merhum, Karadeniz kıyılarımnıda adını adım dolaşmıştı. Ünlü Seyahatname’sinde, sıra Trabzon’a gelince, lafa halk dilinden bir hamsi tekerlemesiyle başlar;

Trabzon’dur yerimiz
Akçı tutmak elimiz
Hamsi balık olmazsa
Nic’olurdu halimiz

Tarih boyunca hamsinin Trabzon’da ayn bir yeri, bambaşka önemi vardır. Trabzonlular hamsi yemezse, balık yedim diyemez. Hamsiyi görmezse, doydun mu diye sormak nafile. Hele hamsiyi özlerse, eli kınalı, gözü sürmeli bir yari Özlemiş gibi, içinde buram buram tüter.
Hamsinin çıkmaya başlaması, Trabzonlu için düğün, dernek demektir. Hele kıyılarda, hamsi dolu sandalların başında toplananların keyfini seyretmek, gerçekten güzeldir.
Trabzon’lu Halk Ozanı Salim Baba, bir hamsi kıtlığında şöyle yanıp yakmıyor:
Pilavın, böreğin, çorban pek hoştur Seni görmeyeli millet sarhoştur Gel, yetiş imdada küpler pek boştur Geçmek üzeredir vaktin ey hamsi!

Hamsi buğulamasının yanında, mis gibi kokan taze mısır ekmeğine, kehribar gibi sapsarı Trabzon yağını şöyle bir sürdünüz mü, eh artık lezzetine doyum olmaz. Gurbetteki hangi Trabzonluya hatırlatmanız bunu, “Ah!..” diye bir hoş içini çeker.

Mısır, Trabzon’un baş ürünüdür. Gerçi il topraklan pek fazla engebeli olduğu için tarıma ayrılan yer azdır, ama buna rağmen halk, bir karış toprağı bile boş bırakmaz. Dağ bayır, göz alabildiğine uzanan mısır tarlalar ile doludur. Mısırdan sonra buğday ve arpa gelir. Yavaş yavaş patates de önem kazanıyor.
Doğu Karadeniz dağlarına yaslanan Karadeniz’in incisi Trabzon’da meyve bahçeleri de çoktur. Fındık başta gelir. Portakal, mandalina, limon ağaçlan dolu dolu sarkar. Sürmene’de son. yıllarda çay ekimi de gelişmiştir.

Trabzon’un iklimi ılıktır. Yazın bunaltıcı sıcaklara rastlanmaz. Kısın bol yağışlıdır. Hatta kıyılara bir “Yağmur Cenneti” demek yerinde olur. Kar, nadiren düşer.

Çayır ve otlaklar geniş yer kapladığı için, hayvancılık da çok gelişmiştir. Hayvan ürünlerinin başında, hani o demin bahsettiğimiz nefis Trabzon ve Vakfıkebir yağlan gelir. Bu yağlar, ülkemizin h0ı vanında ünlüdür.

Sanayi olarak, fındık kırma fabrikaları ağır basar. Çaykara’da zengin bakır ocakları vardır.
Kisarna ıtıadensuyu Trabzon’da çıkar
Bütün Türkiye’de ünlü Kisarna madensuyu Trabzon’da çıkar. Suyun kaynağı, il merkezine 9 km. ötede bulunan Kisarna mesiresindedir. Yolu çok iyidir. Vasıtası boldur.

Kisarna madensuyu, çeşitli mide rahatsızlıklarına karşı şifalıdır. Dünyanın en kaliteli maden suları arasında yer alır. Kurulan tesislerle Trabzon Kisarna madensuyunu yurdumuzun her yanma sevk eder.
Trabzon’da, gene iyi evsaflı başka maden suları da vardır. Mesela Akçaabat’ta Uçarsu köyündeki Kokona madensuyu, Tonya’da Biçinlik köyündeki Elahor madensuyu bunlar arasındadır.

Akçaabat’ın doğal plajları, Maçka’nın dağlara tırmanan manastırları ünlüdür. Bu manastırlardan “Meryem Ana” adıyle de bilinen Sümela dünyanın hemen her köşesindeki tarih kitaplarına geçmiştir. Gene Maçka’daki kaya manastırları arasında Vaze Lon ve Hızır İlyas harabeleri, tarihe meraklı olanların ziyaret etmeden geçemeyeceği köşelerdir.

Hamsiköy’den geçerseniz, kulağınızda bulunsun: Sütlaç’ı dillere destandır.
İki defa “Dünya Birincisi” olan Trabzon ekipleri, kemençe ile horonu dört kıtaya tanıttılar.
Doğu Karadeniz köylerinde, mısır biçilirken, sapıyle koçamyla demet demet bağlanır. Bu demetler, koca yığınlar halinde çatılır. Bunlara “horom’’ denir.

Karadeniz uşağının, milli oyunlar oynarken el ele, sıraca kenetlenmesini, atalarımız bu “horom” lara benzetmişlerdir. Böylece horon’un horom’dan geldiği söylenir. Trabzon folklorunda, özellikle kemençenin coşturduğu altı çeşit horon vardır: Düz horon Sürmene sallaması, Akçaabat horon kurması, sık saray horonu, bıçak horonu ve kızlar horonu.

Trabzon’un sadece Türkiye’de değil, dünya çapında ün yapan horon ekipleri, “kemence” ile “horon’ u dört kıtaya tanıtmışlardır. Mesela Tonya Milli Horon Ekibinin 1960’ta İngitere’de, 1965′ te Tunus’ta Uluslararası Halk Oyunları Festivalinde dünya birincisi olması, göğsümüzü iftiharla kabartan büyük başarılardır.

 Yandex.Metrica