Her Nereye İstersen, Oraya !
"Lider Uçak Firmaları, Günde Yüzlerce Sefer, Ucuz Bilet Satış Sitesi UcakBiletiAl.Org'da!... "

Trabzon Ankara Uçak Bileti

Trabzon Ankara uçak bileti fiyatları öğrenmek için Ucakbiletial.org… Sitemizden Trabzon Ankara uçak bileti al,bul ve sefer saatlerini sorgula!

Ankara’nın tarihi
Denizci bir kavim olan Frigyalılar, Hititlilerden kalma bu bölgeyi derli toplu bir yerleşim yeri haline getirdikten sonra buraya “gemi çıpası” anlamına gelen “Ankyra” adını vermişlerdir.
Daha sonra Arapların döneminde “Engürü” diye adlandırılan kent, Türklerin egemenliğine geçtikten sonra Ankara adını aldı. Batıklar uzun zaman Ankara’ya Angora demişlerdir.
Son zamanlarda yapılan kazılar Ankara’da tarihten önce taş devirlerinde de insanların yaşadığını göstermiştir. Ama Ankara’nın yazılı tarihi Hititlerle başlar.
İ.Ö XII.yüzyılda batıdan gelen büyük Ege göçleri ile yıkılan Hitit imparatorluğunun yerine Frigyalılar yeni bir siyasal birlik kurdular. Sakarya boylarına yerleşen Frigyalılar Polatlı yakınlarındaki Gordion’u kendilerine başkent olarak seçtiler. Son yıllarda yapılan kazılarda Anıtkabir ve Hacıbayram çevresinde Frig çanak çömleği bulunmuştur.
Daha sonra Lidyalıların egemenliğine geçen Ankara bir ara Kimmer istilasına uğradı. İ.Ö. VI.yüzyılda İran imparatoluğu’nun denetimine girdi.
i.0.334’te ili Büyük İskender ele geçirdi. Büyük İskender’in ölümünden sonra Yunan İmparatorluğuna geçen Ankara zaman zaman Galatların akınlarına uğradı. Galat prenslerinden Romalıların egemenliği altına giren Ankara, Roma İmparatorluğunun (i.S.395) ikiye ayrılmasıyla bütün Anadolu gibi Doğu Bizans İmparatorluğuna katıldı.
Ankara, Malazgirt zaferinden birkaç yıl sonra 1073’de Türklerin eline geçti. Türkler kenti bir süre ellerinde tutabildiler. Ancak Haçlılar 1101’de kenti ele geçirmeyi başardılar. Fakat il Bizanslıların elinde fazla kalmadı. Önce Selçuklulara bağlı Danişmendi’lere, daha sonra da 1143 yılında Selçuklulara geçti.
Ankara 1356’da Orhan Gazi’nin büyük oğlu Şehzade Süleyman Paşa tarafından OsmanlI devletine katıldı. 1402’de Doğu Türklerinin yani Timur’un eline geçti. 28 Temmuz 1402 Öuma günü dönemin en büyük meydan muharebesi Ankara kalesi eteklerinde geçti. Bu büyük muharebede Yıldırım Beyazıt Timur’a yenilerek Ankara Kalesine hapsedildi.
Timur’un çekilmesinden sonra birkaç kez el değiştiren Ankara 1411’de Mehmet Çelebi’nin eline geçti.
Daha sonra Çelebi ayaklanmasında bir kaç kere yakıldı, yıkıldı.
Mısır Valisi Mehmet Ali Paşa 1833’te Ankara’yı ele geçirince surları onartıp ili önemli bir ticaret merkezi haline getirdi.
Ankara’ya gerçek değerini kazandıran Kurtuluş Savaşı oldu. Mustafa Kemal Heyeti Temsiliye Reisi olarak 27 Aralık 1919’da Ankara’ya geldi.
İstanbul’daki Meclis-i Mebusan İngiliz milis kuvvetleri tarafından dağıtılınca milletvekilleri Ankara’da toplanmaya başladı.
23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisi büyük bir törenle Ankara’da açıldı. 13 Ekim 1923’te de Ankara Türkiye’nin resmen başkenti ilan edildi.

Trabzon Ankara uçak bileti almak için www.ucakbiletial.org sitesinde arama yapmanız yeterli olacaktır.

 Yandex.Metrica