Her Nereye İstersen, Oraya !
"Lider Uçak Firmaları, Günde Yüzlerce Sefer, Ucuz Bilet Satış Sitesi UcakBiletiAl.Org'da!... "

Selanik Uçak Bileti

Selanik uçak bileti fiyatları ve Selanik uçak seferleri hakkında detaylı bilgi için www.ucakbiletial.org sitemizde arama yapınız.

 

Selanik Hakkında:Yunancada Thessaloniki olarak da adlandırılır. Gallikos ve Vardar ırmaklarının delta ovalarına bakan Khortiatis Dağının eteklerinde kuruludur. Pire’nin ardından ülkenin ikinci büyük limanı, önde gelen bir sanayi ve ticaret merkezidir. Nüfus bakımından Atina’dan sonra ikinci sırada gelir. İ.Ö 316 da kuruldu ve Büyük İskender’in kız kardeşi Thessalonike den adını alır. İ.Ö 146 da Roma’nın Makedonya eyaletinin başkenti oldu.

 

Kentte ve yörede yapılan kazılarda Helenistik döneme ait pek çok kalıntı ortaya çıkarılmıştır. Selanik, Yunanistan ve Yugoslavya’nın çeşitli bölgelerinden gelen demiryollarının son durağıdır. 1960’larda kurulan petrol rafinerileri, petrokimya ve çelik fabrikaları kenti büyük bir sanayi merkezine dönüştürmüştür. 1901’de açılan limanından krom, manganez, çeşitli ham ve işlenmiş tarımsal ürünler ihraç edilir. Kentte içki, deri, dokuma, halı. Tuğla, kiremit, sabun ve un fabrikaları vardır.

 

 Selanik’te gezilip görülmesi gereken yerler:Maksimianus sarayı, tapınak ve diğer yapıları içeren antik bölüm ve Ulu Önderimizin bulunduğu ev, Osmanlı döneminden kalan Hamza Bey camisi, Aladya İmaret camisi, beyaz kule, bezesteni pazarı… Her sene Selanik’te gerçekleştirilen festivallere örnek olarak Eylül ayında gerçekleşen Uluslararası Selanik Fuarı ve yine her yıl Kasım ayında gerçekleştirilen Selanik Film festivali düzenlenmektedir.

 

Selanik in meşhur yemekleri:Selanik in meşhur yemekleri arasında Selanik fasulyesi, Selanik köfte ve Selanik gevreği gösterilebilir. Selanik gevreği kuruyemiş ve kuru meyvelerden yapılmış bir tür peksimettir. Selanik yoğurtlarının kendine has mayasına özgü olan sert ve ekşi tadının birçok bağırsak hastalığına iyi geldiği söylenmektedir.

 

Selanik’te gece hayatı:Selanik’te gece hayatı da kıskıvrak ve eğlencelidir, şehir tavernalarıyla ünlüdür. Yaz mevsiminde gece gezinti yapan turistler için hazırlanan eğlence tekneleri de mevcuttur. Tavernalar daha çok kastra ve etrafında yoğundur. Selanik’te gece hayatında tercik edebileceğiniz mekânlar bazıları şunlardır: Elvis, Sante, Lido, Beer Academy, Art House gidilebilecek mekânlar arasındadır. Selanik’te konaklanması uygun ve güvenli olabilecek yerler Aristotelus Meydanı, Ladadika, Egnatia Caddesi’dir.

 

Havaalanı şehrin 15 kilometre güneyinde yer almaktadır. Alışveriş için en ünlü sokaklardan biri de Timiski sokağıdır. Değişik tasarımlar ve şık butikler bu sokakta sıralanmış ziyaretçilerini beklemektedir. Fiyat açısından pahalı olabilmektedir. Şehrin her köşesinde hediyelik eşya dükkânlarına rastlamak mümkündür. Dükkânlarda ağırlıklı olarak el sanatları ürünleri satılmaktadır. Ulaşım oldukça rahattır.

 

 

Selanik’in müzeleri:  Çağdaş Sanatlar müzesi, Arkeoloji müzesi, Atatürk müzesi, Selanik Sinema Müzesi ve spor müzesi…

 

İstanbul Selanik uçak bileti fiyatları için en uygun seçenekler ucakbiletial.org sitemizde.

 Yandex.Metrica