Her Nereye İstersen, Oraya !
"Lider Uçak Firmaları, Günde Yüzlerce Sefer, Ucuz Bilet Satış Sitesi UcakBiletiAl.Org'da!... "

Ordu İstanbul Uçak Bileti

Ordu İstanbul uçak bileti almak ve bulmak için; Ordu İstanbul uçak seferleri fiyatlarını ve saatlerini öğrenmek için ucakbiletial.org sitemizde arama yapınız.

 

AYASOFYA : Muhtelif yerlerdeki Din ve Devlet büyüklerine yazılarak yapı malzemesi ve bu arada Efes’teki Diyana mabedinden (8) adet somaki sütun getirtilerek inşa edilen Ayasofya’nm her dil i 75 metrelik kare şeklinde olup, cephesi Kudüs’e yöneltilmiştir.
Zeminden kubbenin kaidesine kadar olan yüksekliği 41.10 m. top kandili mahallinde yüksekliği ise 56.15 m. dir. Kubbenin kaidesini teşkil eden kasnak üzerinde mabedin içini aydınlatan 40 pencere sıralanmış bulunmaktadır.
Dışından diğer Bizans eserleri gibi basit ve sade görünüşlü olan Ayasofya Mimar Sinan’ın, Dünya Ölçüsündeki Şaheserlerinden  Süleymaniye Camii içinden son derece süslüdür. İç duvarları en nadir renkli ve damarlı mermer ve somakilerle kaplıdır. Mabedin içindeki 108 sütunun 60’ı kadınlara ayrılan katta bulunmaktadır. Somaki, granit ve sair kıymetli taşlardan yapılan bu sütunların başlıkları gayet ustaca işlenmiştir.
Ayasofyanın iç duvarlarını süslemekte olup bugüne kadar mükemmel bir durumda muhafaza edilmiş olan Bizans mozayıklarının büyük bir kısmı temizlenmiş ve meydana çıkarılmış bulunmaktadır. M.S X – XII. yüzyıllarda yapılmış olan bu mozaiklerde Hazreti İsa ve Meryem ile Hıristiyan Havari ve Azizleri ve bazı Bizans İmparator ve İmparatoriçeler teşhis edilmektedir.
Ayasofya minarelerinden birisi Fatih Mehmet II, İkincisi Bayazıt II. ve diğer ikisi Selim II. taraflarından ilâve edilmiştir. Kanunî Süleyman tarafından mihrap önüne konulmuş olan iki büyük şamdan Macaristan ganimetlerindendir. Mabedin içindeki mermer küplerle dört adet mermer mahfel Murat III. ve taş kürsü Murat IV. tarafından konulmuştur. İki fener kandiller Fatih Mehmet II, büyük kubbeye asılı top kandil ise Ahmet II. devirlerinden kalmadır.

Ayasofya mabedi Büyük Atatürk’ün isabetli bir kararı ile 1 Şubat 1935 de müze olarak halkın ziyaretine açılmıştır.

Ordu İstanbul uçak bileti fiyatları hakkında detaylı bilgiye www.ucakbiletial.org sitemizden ulaşabilirsiniz.

 Yandex.Metrica