Her Nereye İstersen, Oraya !
"Lider Uçak Firmaları, Günde Yüzlerce Sefer, Ucuz Bilet Satış Sitesi UcakBiletiAl.Org'da!... "

Mardin İzmir Uçak Bileti

Mardin İzmir uçak bileti almak ve bulmak için; Mardin İzmir uçak seferleri fiyatlarını ve saatlerini öğrenmek için ucakbiletial.org sitemizde arama yapınız.

Trabzon İzmir uçak bileti almak ve bulmak için; Trabzon İzmir uçak seferleri fiyatlarını ve saatlerini öğrenmek için ucakbiletial.org sitemizde arama yapınız.

TARIM: İlde tarımsal faaliyet temel olarak, bitkisel üretime dayalıdır, ilde egemen olan Akdeniz iklimi ve yaygın alüvyal ovalar, büyük bir bitki çeşitliliğini mümkün kılar.
İlde tarla tarımının yaygın olduğu alanların yaklaşık % 46’sı tahıl türleri, % 45’ine endüstri bitkileri, geri kalan kısmına da baklagillerin ekimi yapılır. Baklagillerden bakla, nohut, fasulye üretimi önemlidir. Tahıl ürünleri içinde buğday ilk sırayı alır. Bunun yanında arpa ve pirinç ekimi de önemlidir. İzmir, endüstri bitkilerinden pamuk ve tütün üretiminde Türkiye’de üçüncü, zeytin üretiminde ise, Aydın ilinden sonra ikinci sıradadır.
Ayrıca ilde elma, şeftali, armut, erik, kayısı, kestane, ayva, kiraz, nar gibi meyve türleri de bolca yetişir.

SANAYİ:İstanbul ve Kocaeli’den sonra imalat sanayisinin en fazla geliştiği il İzmir’dir Türkiye sanayisinin en fazla geliştiği il İzmir’dir. Türkiye sanayisinin yaklaşık 1/10’u İzmir’de kuruludur. 1930’lardan başlayarak, iç pazara da yönelik olmak üzere dokuma ve gıda işyerlerinin çoğaldığı İzmir’de 2000’li yıllardan sonra ara malı ve yatırım malı üreten sanayiler de kurulmuştur.

1960’lara değin gıda ve tekstil sanayisinin ağırlıkta olduğu ilde özellikle Aliağa rafinerisini üretime geçmesiyle, kimya sanayi en ağırlıklı dal durumuna gelmiştir.

Yeraltı Zenginlikleri: Yeraltı zenginlikleri bakımından fazla zengin sayılamayacak bir il olan İzmir’de en önemli maden civadır.
MTA’nın İzmir’de saptadığı yeraltı maden yatakları ilçelere göre şöyledir:

 • Merkez ilçe: Perlit, antimuan, linyit, manganez
 • Ödemiş: Cıva, antimuan, manganez
 • Tire: Cıva
 • Karaburun: Cıva
 • Bergama: Perlit
 • Dikili: Perlit, linyit
 • Foça: Perlit
 • Seferihisar: Perlit
 • Karşıyaka: Antimuan
 • Selçuk: Zımpara taşı, mermer
 • Tire: Zımpara taşı, iinyit, mermer
 • Bergama: Linyit
 • Torbalı: Linyit, mermer

İzmir’de Eğitim

Okur-yazarlık bakımından Türkiye ortalamasının üstünde olan İzmir’de toplam 4998 ilkokul, 247 lise, bağımlı ve bağımsız, toplam 4161 ortaokul, 9 İmam Hatip Lisesi, 3 Anadolu Lisesi bulunmaktadır.
1927-28 öğretim yılında İzmir’de 5 resmi ortaokul vardı. Ortaokul sayısı 1979-80’de 140’a, bugün ise 4161’e ulaşmıştır. 1980’de ilde 4 özel lise varken, bu sayı bugün 16’ya yükselmiştir.
İzmir’de ilk yükseköğretim kurumu 1944’te açılan Yüksek Ekonomi ve Ticaret Okulu’dur. Ege Üniversitesi 1956 yılında kurulmuştur.
İzmir sosyo-ekonomik konumu itibariyle sağlık hizmetlerinin Türkiye’de en fazla geliştiği üç ilden biridir. İlde önde gelen ölüm nedenleri, kronik-dejeneratif hastalıklar, enfeksiyon hastalıkları ve doğum nedeniyle oluşan ölümler.
İzmir’de son yıllarda en çok görülen bulaşıcı hastalık, sarılık, ondan sonra kızamıktır.
sonunda ilin yataklı tedavi kurumlarında toplam 57.101 yatak, 5091 uzman hekim, 2523 pratisyen hekim, 9298 hemşire ve 3106 ebe bulunmaktadır.

Mardin İzmir uçak bileti al ve İzmir’in en bilinmeyen yerlerini gezerek tadını çıkart.

 Yandex.Metrica