Her Nereye İstersen, Oraya !
"Lider Uçak Firmaları, Günde Yüzlerce Sefer, Ucuz Bilet Satış Sitesi UcakBiletiAl.Org'da!... "

Mardin İstanbul uçak bileti

Mardin İstanbul uçak bileti almak ve bulmak için; Mardin İstanbul uçak seferleri fiyatlarını ve saatlerini öğrenmek için ucakbiletial.org sitemizde arama yapınız.

“İki kıtada toprakları olan kent” olarak ün kazanmış olan İstanbul, yerküre üzerindeki yeri açısından dünyanın önemli noktalarından biridir.
İli kuzeyde Karadeniz, doğuda Kocaeli Sıradağlarının yüksek tepeleri, güneyde Marmara Denizi, Batıda ise Ergene Havzası’nın su ayrım çizgisi sınırlamaktadır. Türkiye’nin % 0.7’sini kaplayan İstanbul topraklarının yeryüzü şekillerine göre dağılımı şöyledir. Platolar % 74.4, ovalar % 9.5, dağlar % 16.1.
DAĞLAR:Dağlık alanların az bulunduğu ilde, var olan dağların büyük bir bölümü de kütleşmiştir. İl alanı içinde, Trakya’da Karadeniz kesiminden sokulan Istranca Dağlan’nın uzantılarıyla Anadolu yakasında Kocaeli sınırlarının batı uzantıları, çeşitli vadilerin su bölüm çizgilerini oluşturan sırtlar biçiminde devam eder.
İldeki başlıca dağlar ve yükseklikleri şöyledir:

  • Beşpınar Tepe: 926 m.
  • Aydos Dağı: 537 m.
  • Alemdağı: 442 m.
  • Kayış Dağı: 438 m.
  • Istranca Dağları: 324 m.
  • Büyük Çamlıca Tepesi: 261 m.
  • Gürgencik Tepe: 258 m.

AKARSULAR:İstanbul’da büyük ve suyu bol olan akarsular yoktur. İstanbul il alanı, 2.357 hektar alanı ile Türkiye’nin orta büyüklükteki havzalarından biri olan Marmara Havzası üzerinde bulunmaktadır. İstanbul il toprakları havzanın yaklaşık % 24’ünü kaplamaktadır. Marmara havzasının yıllık ortalama su hacmi 5.800.0000.000 m3 dolayındadır. Karasu, Sarısu, Alibeyköy Deresi, Kağıthane Deresi, Hiçiz Deresi, Çakıl Deresi, Riva Deresi’dir.
GÖLLER:Su varlığı zengin olmasına rağmen, ilde Çekmece gölleriyle Terkos Gölü’nden başka önemli sayılabilecek göl bulunmamaktadır. İstanbul’un içme suyu gereksiniminin büyük bir bölümünün karşılandığı Terkos Gölü’nün yüzölçümü 25 km2’dir. 14 km’lik bir alana kaplayan Küçük Çekmece Gölü’nün gölü besleyen dere sayısının az olması nedeniyle, suları yarı tuzlu bir nitelik kazanmıştır.
Büyükçekmece Gölü’nün yüzölçümü 10 km2’dir. Gölün denizle olan ilişkisi tam olarak kesilmediğinden suları yarı tuzlu durumdadır.

Mardin İstanbul uçak bileti fiyatları hakkında detaylı bilgiye www.ucakbiletial.org sitemizden ulaşabilirsiniz.

 Yandex.Metrica