Her Nereye İstersen, Oraya !
"Lider Uçak Firmaları, Günde Yüzlerce Sefer, Ucuz Bilet Satış Sitesi UcakBiletiAl.Org'da!... "

İzmir İstanbul Uçak Bileti

İzmir İstanbul uçak bileti fiyatları öğrenmek isteyenler, İzmir İstanbul uçak seferleri ve saatlerini görmek isteyenler arama sorgulama yapmak için www.ucakbiletial.org sitemizi kullanabilirler.

İzmir Adnan Menderes Havalimanı adresi : Dokuz Eylül Mahallesi 35425
İzmir HavaalanıTelefon Numarası: (0232) 455 0000

THY İzmir İletişim Bilgileri

  • Türk Hava Yolları Adresi: Halit Ziya Bulvarı No:65 Çankaya – İzmir
  • Türk Havayolları İzmir Telefon Numarası: 232-484 12 20İzmir’den İstanbul’a gelenler turistik amaçlı geziler yapmak istiyorlar ise, kentte gezilecek yerler arasında başlıcaları şu şekildedir.

Şehirde yer alan tarihi eserler ile başlayalım

Surlar – Şehir duvarları M.S. I. yüzyılda Romalılar tarafından yapılmış, Bizans devrinde de çeşitli tamirler görmüştür. Başlıca kapıları: Yedikule, Topkapı ve Edirnekapı’dır.

Hipodrom – M.S. II. yüzyılda yapılmıştır. Araba yarışlarının yapılmış olduğu yerdir.

İstanbul’un Camileri

Sultan Ahmet Camii – XVII. yüzyılda Sultan Ahmet tarafından yaptırılmıştır. Dördü üçer, ikisi ikişer şerefeli altı minaresi vardır. Sultan Ahmet buradaki türbede yatmaktadır.

Fatih Camii – 1471’de Fatih tarafından yaptırılmış, sonraları depremde yıkılmış ve Üçüncü Mustafa devrinde daha büyük ölçüde inşa edilmiştir. Caminin yanında Fatih’in türbesi vardır.

Süleymaniye Camii – Mimar Sinan’ın Selimiye’den sonra ikinci büyük eseridir. 1549-1557 yıllan arasında Kanuni Sultan Süleyman’ın hükümdarlığı sırasında yapılmıştır. Büyük kubbesi dört fil ayağının üzerinde durmaktadır. Dört minaresi, 10 şerefesi vardır. Avlusunda, zemini baştan aşağı mermerle kaplı güzel bir şadırvan bulunmaktadır. Etrafında medrese, imaret, şifahane ve türbeler mevcuttur.

Nuru Osmaniye Camii – Barok tarzında bir camidir. XVIII. yüzyılda yapılmıştır. Etrafı kütüphane ve medreselerle çevrilidir. İki minaresi vardır.

Yeni Cami – XVII. yüzyıl camilerinin güzel bir örneğidir. Bilhassa çinileriyle meşhurdur. İki minareli, altı şerefeli, 66 kubbelidir.

Beyazıt Camii – 1501-1506 yılları arasında yapılmıştır. Minare tarzı Bursa’daki Yeşil Cami’ye benzer. 24 kubbeli revakla çevrilmiş büyük bir avlusu vardır. Yanında Sultan Beyazıt’ın türbesi bulunmaktadır

Eyüp Camii – 1458’de Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmıştır. Bugünkü şeklini XVIII. yüzyılda almıştır. Eyüp Sultan’ın türbesi daimî bir ziyaret yeridir.

Şehzade Camii – Mimar Sinan tarafından 1548’de yapılmıştır. Güzel bir mimarî tarzı vardır. İki minaresi olup bunların işçiliği çok incedir.

Laleli Camii – 1764 yılında tamamlanmıştır.

Mihrimah Camii – Sinan’ın eserlerinden biridir. 1555’de yapılmıştır. 26 renkli pencereli zarif kubbesi 4 büyük kemere dayanır.

Zeyrek Kilise Camii – Eski adı Pantokrator Kilisesi olup 1125 yılında Bizans İmparatoriçesi İrene tarafından yaptırılmıştır.

Murat Paşa Camii – Mimarı tarzı çok güzel olup 1471 yılında bitirilmiştir.

Rüstem Paşa Camii 1561’de Mimar Sinan tarafından yapılmıştır. Bilhassa çini süslemesi çok güzeldir.

Arap Camii – Arapların İstanbul’u kuşattıkları sırada 717 yılında yapılmıştır.

Sokullu Camii – Sokullu Mehmet Paşa tarafından Mimar Sinan’a 1571 yılında yaptırılmıştır. Tek minarelidir.

Mihrimah Sultan Camii – Üsküdar iskelesinin karşısındadır. Kanunî Sultan Süleyman’ın kızı Mihrimah Sultan için 1548’de Mimar Sinan tarafından yapılmıştır. İki minarelidir.

Çinili Cami – I. Ahmet’in karısı Kösem Sultan tarafından 1640’da yaptırılmıştır. Çini süslemesi çok güzeldir.

Valide Atik Camii – 1583’de Mimar Sinan tarafından II. Selim’in karısı Nurbani Sultan için yapılmıştır.

İstanbul’un ünlü sarayları

a) Dolmabahçe Sarayı – 1854 yılında Sultan Abdülmecit tarafından yaptırılmıştır.

b) Yıldız Sarayı – 1844’de Abdülmecit, yıldız adında bir köşk yaptırmış, bu II. Abdülmecit tarafından bazı değişikliklerle saraya çevrilmiştir.

c) Beylerbeyi Sarayı – Sultan Abdülaziz tarafından 1865 yılında, iç kısmı beyaz mermerden yaptırılmıştır. Birçok yabancı hanedan mensubu bu sarayda misafir edilmiştir.

d) Çırağan Sarayı – Sultan Aziz devrinde 1863- 1867 yılları arasında yapılmıştır. Çok ince bir iç tezyinatı olan bu yapı 1910 yılında bir yangınla tahrip olmuştur.

e) Tekfur Sarayı (Constantin Porphyrogenete) – XII. yüzyılda yapılmıştır.

f) Eğri Kapı Sarayı (Palais des Biachernes) – Bizans İmparatoru Anastasius I. (491-518) tarafından yaptırılmıştır.

 Yandex.Metrica