Her Nereye İstersen, Oraya !
"Lider Uçak Firmaları, Günde Yüzlerce Sefer, Ucuz Bilet Satış Sitesi UcakBiletiAl.Org'da!... "

İzmir Ankara Uçak Bileti

İzmir Ankara uçak bileti fiyatlarını ve İzmir Ankara uçak seferleri hakkında detaylı bilgilere ucakbiletial.org sitemizden arama yaparak ulaşabilirsiniz.

Görülecek yerler

Şimdi cumhurbaşkanlarının oturduğu yeni köşke Atatürk, 1932 yılında taşınmış, 6 yıl kadar burada kalmıştır. “Pembe Köşk” olarak ünlü başkanlık köşkü iki katlıdır. Pirinci katında salonlar, bürolar, ikinci katında ise cumhurbaşkanlığı özel dairesi vardır.

Ankara Kalesi: Hatip çayırına bakan dik ve sarp tepe üzerinde yükselir, Kaleden Ankara’nın manzarasına doyulmaz. Eski çağlarda Galatların yaptığı kale, Roma, Bizans ve Selçuklu çağlarında geniş ölçüde onarılmış ve günümüze kadar bütün heybetiyle ayakta kalmıştır.
Ankara Kalesi, Dış kale ve İç kale olarak iki bölümdür. Dış kalenin 20 burcu vardır. Eski Ankara şehrini yarı yuvarlak biçimde çevirir, iç kale dört katlıdır. Çok sert taşlardan yapılmıştır.

Atatürk Anıtları: Biri Orduevinin önünde, diğeri Etnografya Müzesinin giriş kapısındadır. Orduevi önündeki anıt, Atatürk’ün kılıcına dayanmış olarak görülen çok güzel heykellerinden biridir. Etnografya Müzesi önündeki anıt ise İtalyan sanatçı Canonica’nın muhteşem bir eseridir. Atatürk gene at üzerinde, uzaklara doğru gururla bakar.

Güvenlik Anıtı: Yenişehir’de Güvenlik Parkındadır. Güzel kabartmalarla süslü bu değerli anıt, mili güvenliğimizi temsil eder.

Etnografya Müzesi: Namazgah tepesindedir. Türk tarihinin zengin sanat ve folklorunu gözler önüne seren müze, 1938’den 1953’e kadar, Atatürk’ün aziz naaşının bulunduğu yer olarak ünlüdür.

Arkeoloji Müzesi: At pazarında Kurşunlu Han ve Mahmut Paşa bedestenindedir. Hitit çağı eserleriyle büyük değer taşır.

Gençlik Parkı: Ankara’ya hayat veren nefis bir köşedir. Cumhuriyet çağında, güzel bir planla kurulan modern Ankara’nın ünlü parkıdır. Koca bir havuzu, lunaparkı, çay bahçeleri, tiyatro ve çeşitli eğlence yerleri vardır.

Atatürk Orman Çiftliği: Atatürk’ün kurduğu, harikulade güzel bir koru içinde uzanır. Ankara’nın ünlü mesireleri arasında başı çeker. Şehre 5 kilometredir. Türkiye’nin en büyük hayvanat bahçesi buradadır.

Gölbaşı: Ankara’ya 25 kilometre çeker. Göl gazinoları ve plajlarıyla ünlüdür. Yolu muntazam vasıtası boldur. Yazın, sık sık dolmuş da bulabilirsiniz.

Çubuk Barajı: Ankara’ya 12 kilometre çeker. Yeşillikler içinde nefis bir köşedir. Vasıtası boldur. Yazın Ankaralılar gruplar halinde buraya piknik yapmaya gider.

Söğütözü: Ankara – Konya yolu Üzerinde, yeşillikler içinde uzanan ünlü bir mesiredir. Burada, Atatürk’ün annesine ait ev, derli toplu bir müze haline getirilmiştir.

Elma Dağı: Ankara’ya 18 kilometre çeker. Kış sporlarının merkezidir. Ayaş Dili de Elma dağı da kışın, kayakçılarla dolar taşar.

Karagöl: Çubuk ilçesinde bulunan bir krater gölüdür. Etrafı doyulmaz güzellikler içinde uzanır. Ünlü bir mesiredir.

Sarıyar Barajı: Nallıhan ilçesindedir. Ankara’ya 155 kilometre çeker. Baraj çevresi ve suni göl, güzel bir piknik yeridir.

Hacı Bayram Cami: Hacıbayram’dadır. Yeri, Ulus’tan Anafartalar’a giden caddenin soluna düşer. 15. yüzyılda Hacı Bayram Veli adına yapılan cami, Selçuklu mimarisinin özelliklerini taşır. Mimar Sinan tarafından geniş ölçüde onarılmıştır. Yanında Hacı Bayram Veli’nin türbesi vardır. Bu türbe ünlü bir ziyaret yeridir.

Zincirli Cami: 17. Yüzyıl eserleri arasındadır. Tahta oymaları ve süslemeleri nefistir. Bu süslemeler Nakkaş Mustafa Efendi’nin birer şaheseridir. Anafartalar caddesindedir.

Aslanhane Cami: Koyunpazarı’ndadır. Ankara’daki camilerin en büyüğüdür. 1290 yılında, Ahi liderlerinden Şerafettin Efendi’nin yaptırdığı cami, çok güzel bir Selçuklu eseridir.

Alaaddin Cami: Samanpazarı’ndadır. En eski camiler arasındadır. Selçuklu hükümdarı Mesut Şah tarafından, 12. yüzyılda yaptırılmıştır.

Ankara’daki Tarih Hazineleri

AUGUSTUS TAPINAĞI: Hacıbayram Cami yanındadır. Roma çağı eseridir. 2. yüzyılda yapılan tapınağın duvarlarında, Roma Kayzeri Augustus’un hayat hikâyesi yazılıdır.

Roma Hamamı: Ulus’tan Dışkapı’ya giden yol üzerindedir. Nefis bir Roma çağı eseridir. 3. yüzyılda, Romalıların “Sağlık Tanrısı” Asklepion’a adak olarak yaptırılmıştır.

Julianus Sütunu: Ulus’ta, Hükümet Meydanındadır. 362’de dikilen anıtın başlığı yaprak biçimindedir. Kaidesinde sivri taşlar, ayrı bir güzellik taşır. Roma çağı eseridir.

Gordion: Polatlı ilçesinin Yassıhöyük köyü yakınındadır. Sakarya nehri kıyısında uzanır. Frigya şehri kalıntısıdır. Frigyalılar bir süre burayı başkent olarak kullanmışlardır. Gordiorn’da Kral Midas’ın mezarı çok önemlidir. Büyük İskender, Doğu seferi sırasında bir yıl burada konaklamıştır.

Soğuksu Milli Parkı ile ünlü Kızılcahamam’ın tarihi kaplıcaları kadın hastalıklarına karşı şifalıdır.

Kızılcahamam ilçesi, Ankara’ya 83 kilometredir. Türkiye’nin en güzel köşelerinden biri olan ilçe, Soğuksu Milli Parkı ve kaplıcalarıyla ünlüdür.
Ankara ilimizde ayrıca, Beypazarı’nın mide ağrılarına şifa veren içmeleri, Haymana’nın mafsal romatizmasına mükemmel bir deva olan kaplıcaları da ünlüdür.
Ayaş ilçesinde bulunan Karakaya Kaplıcası da kırık, çıkık ağrılarından çeşitli felçlere kadar nice derdin başlıca dermanı olarak bilinir. Yurdumuzun her yanından buraya da kaplıca tedavisine gelenler çoktur. Etrafta temiz ve ucuz tesisler vardır.

Ucuz Ankara İzmir uçak bileti almak için www.ucakbiletial.org sitesi…

 Yandex.Metrica