Her Nereye İstersen, Oraya !
"Lider Uçak Firmaları, Günde Yüzlerce Sefer, Ucuz Bilet Satış Sitesi UcakBiletiAl.Org'da!... "

İstanbul Ankara Uçak Bileti

İstanbul Ankara uçak bileti almak, bulmak ve fiyatları öğrenmek, uçak seferleri kalkış varış saatleri hakkında detaylı bilgi almak için için ucakbiletial.org sitesini ziyaret ediniz.

Ankara’nın Doğal Güzellikleri

Gençlik parkı: Lunaparkı, çay bahçeleri, lokantaları, tiyatro ve gazinoları ve büyük havuzu ile Ankara’nın en güzel köşesi. İstasyondan Ulus’a giden cadde üzerindedir. İlin 5 kilometre güneyinde temeli Atatürk tarafından atılan, Atatürk Orman Çiftliği, süt, tereyağı, peynir, yoğurt, yumurta, tavuk, et, sebze, meyve, üzüm suyu, sirke, şarap üretimi ile Ankaralıların bu tür ihtiyaçlarına cevap vermesinin yanında, güzel bir gezi yeri. Çiftlik içindeki Karadeniz Havuzu, deniz hasreti çeken Ankaralıların yazın koştukları bir yer. Türkiye’nin en büyük hayvanat bahçesi yine Atatürk Orman Çiftliği içindedir.
Ankara’nın 10 kilometre kuzeyinde doğal güzellikler sergileyen Çubuk Barajı ve Ankara’ya 165 kilometre uzaklıkta Sarıyar Barajı, yaz günlerinde dolup taşan mesireler ile 25 kilometre uzaklıkta Gölbaşı, Ankara-Konya yolu üzerinde Söğütözü, Ankara’ya 68 kilometre uzaklıkta Karagöl, 110 kilometre uzaklıkta Çamkoru, rağbet edilen gezi yerleri.
Ankara’ya 18 kilometre uzaklıkta Elmadağı, 12 kilometre uzaklıkta Dikmen (Çaldağı), 40 kilometre uzaklıktaki Ayaş Beli, 12 kilometre uzaklıktaki Hüseyin Gazi, dağ ve kış sporları için elverişli yerler.
Ankara’ya 60 kilometre uzaklıktaki Karakaya Kaplıcası, 73 kilometre uzaklıkta Haymana Kaplıcası, 80 kilometre uzaklıkta Ayaş Kaplıcası ve İçmesi de şifalı suları. Ankara’nın Kızılcahamam ilçesi de kaplıcaları ile doğa zenginliğine sahip bir yer. Biri havuzlu olmak üzere iki kaplıca bulunuyor. Sıcaklığı 50 dereceyi bulan sular, romatizma, siyatik gibi hastalıklara iyi geliyor. Kızılcahamam’da içme suları da bol. Ankara’lıların ihtiyacı olan maden suyunun önemli bir kısmı bu ilçedeki kaynaklardan karşılanıyor. İlçenin 11 kilometre kuzeyinde bulunan Sey Hamamı, şifalı suları nedeniyle ilgi gören yerlerden biri.
Ankara’ya Ulaşım Yolları
Ankara’ya kara, hava ve demiryolu ulaşımı var. Uçakla, Adana, Antalya, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Malatya, Samsun, Sivas, Trabzon ve Van’dan Ankara’ya gelinebilir.

İstanbul, İzmir, Samsun, Adana ve Konya’dan her gün Ankara’ya giden veya bu ilden geçen tren bulunabilir. Karayolunu tercih edenler, hangi ilde olurlarsa olsunlar, otobüsle Ankara’ya gelebilirler. Türkiye’nin her tarafına düzgün karayolu ile bağlı olan Ankara, Zonguldak’a 268, İstanbul’a 438, Adana’ya 484, Adapazarı’na 305,Balıkesir’e 534, Antalya’ya 540, İzmir’e 576, Çanakkale’ye 680, Mardin’e 958 kilometre uzaklıkta.

Ankara’nın İlçeleri

AYAŞ:Ankara’nın batı sınırında yeralan ilçenin nüfusu 21.991 ‘dir. Bunun 6.985’i kent merkezinde yaşamaktadır, ilçedeki yerleşme yoğunluğu düşüktür. Eski yerleşim yeri olan Ayaş’ta en yaygın yapılan üretim hububat, pirinç, Afyon pamuğu ve meyvedir. Ayrıca yörede bol miktarda tiftik keçisi de yetiştirilmektedir.
BALA:Ankara Kırşehir yolu üzerindeki yüksek yaylalardan Kartal yaylası üzerinde kurulmuş olan ilçenin nüfusu 47.075’tir. Bunun 5.500’ü kent merkezinde gerisi bucak ve köylerde yaşamaktadır. Bala kenti 19. yüzyılda KafkasyalIların buraya yerleştirilmesi amacı ile kurulmuştur. İlçe yüksek tepelerin üzerinde kurulduğu için Bala (yüksek) ismini almıştır.

BEYPAZARI: Sarıyar barajının da bir bölümünü içine alan Beypazarfnın nüfusu 42.155’tir. Bunun 21,920’si kent merkezinde geri kalan kısmı da bucak ve köylerde yaşamaktadır.
Aynı zamanda bir piskoposluk merkezi olan Beypazarı, Romalılar zamanında İstanbul- Ankara -Bağdat gibi önemli geçit yolları üzerinde bulunuyordu. Eski adı Lagania olan ilçenin adı zamanla değişerek Lagania Anastasiopolis ve Beypazarı oldu.
KIZILCAHAMAM:Bolu ve Çankırı illeri sınırında bulunan ilçenin nüfusu 32.529’dur. Bunun 11.011’i kentte yaşamaktadır. Değişik zamanlarda Manegordos, Göksuksu, Soğuksu adlarıyla anılar Kızılcahamam, sırasıyla Hitit, Frig, Roma. Bizans, Selçuk ve Osmanlı egemenlikleri altında yaşamıştır.
NALLIHAN:Köroğlu dağlarından inip Sakarya ile birleşen Nallısu vadisince kurulmuş olan ilçenin j nüfusu 35.494’dür. Bunun 10.373’ü kentte yaşamaktadır.
Nallıhan’ı, Bağdat seferinden dönerken Nal Deresi’nin kenarına buyuk bir han yaptıran Osmanlı vezirlerinden Nasuh Paşa kurdurmuştur.

ELMADAĞ:Adını bitişiğindeki Elmadağ’ dan alan ilçenin nüfusu 33.820’dır. Bunun 17.686’sı kentte yaşamaktadır. Yeni bir yerleşim yeri olan Elmadağ 1960’da ilçe haline gelmiştir eski adı Asıyozgat’tır.
GÜDÜL:Bolu’nun Gerede ilçesiyle sınır olan ilçenin nüfusu 19.995’tir. Bunun 6.311’i kentte, geriye kalanlar da bucak ve köylerde yaşamaktadır.
HAYMANA:Kaplıcaları ve tarihi mağaraları ile turistik bir merkez olan Haymana’nın nüfusu 60.717’dir. Bunun 8.357’si bucak ve köylerde yaşamaktadır. Eski bir yerleşim yeri olan Haymana sırasıyla Hititler, Frigyalılar, Persler, Romalılar ve BizanslIların egemenliği altına girdi. Haymana çeşitli zamanlarda Therma, Hamam, Yaban, Yabanabad adlarıyla anıldı.
KALECİK:Ankara’ya uzaklığı 107 km. olan ilçenin köyleri genellikle Kızılırmak’ın suladığı topraklar çevresinde toplanmıştır, ilçenin nüfusu 26.793’tır. i.Ö.4000 yıllarına kadar uzanan eski bir yerleşim yeri olan Kalecik’in eski adı Acitoriziacum’dur.
KESKİN:Kentin ilk çekirdeğini 1879’da Rumeli’den gelen göçmenlerin kurduğu 500 haneiik Altınbaş mahallesinin oluşturduğu ilçenin nüfusu 48.388’dir. Daha önceleri Kırşehir sancağına bağlı bir ilçe olan Keskin, 1915’te yapılan bir değişiklikle Ankara merkez sancağına bağlanmıştır.
ÇAMLIDERE:Ankara ilinin kuzeyinde Bolu sınırında bulunan ilçenin nüfusu 18.135’tir. Bunun 6.503’ü kentte yaşamaktadır.
ÇUBUK:Ortasından Çubuk çayının geçtiği kent yeşilliklerle kaplı olup önemli mesire yerlerinden biridir. Çankırı ilinin sınırlarında bulunan ilçenin nüfusu 58.819’dur. Bunun 19.535 kentte yaşamaktadır. Çubuk eski bir yerleşim merkezidir. Hititlilerden sonra sırasıyla Frigler, Galatlar, Persler, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular yerleşmişlerdir.
DELİCE:Ankara’nın doğusunda Samsun yolu üzerinde kurulmuş olan Delice’nin nüfusu 30.546 – dır. Bunun 6.156’sı kentte yaşamaktadır.

POLATLI:Ankara’nın güneybatısında Eskişehir ve Konya sınırında bulunan ilçenin nüfusu 94.716’dır. Bunun 52.761’i kentlerde yaşamaktadır. İ.Ö. 3000 yıllarına kadar giden eski bir yerleşim yeri olan Polatlı’nın yakınlarındaki Gordium, Friglerin başkenti olmuştur.
SULAKYURT:Karagüney dağının eteklerinde kurulmuş i olan ilçenin toplam nüfusu 20.334’tür. İlçe ekonomisi tarım ve hayvancılığa bağlıdır.
ŞEREFLİKOÇHİSAR:Tuzgölünün kuzeydoğu kıyısı boyunca uzanan ilçenin toplam nüfusu 98.821’dir. Bunun 35.054 ü kentte yaşamaktadır. Hititlilerin İkonyoni ovası adını, verdikleri ilçenin eski adı Koçhisar Kosisar’dı. 1077 yılında Selçuklu topraklarına katılan Şereflikoçhisar uzun zaman Aksaray’ın kopmaz bir parçası oldu. 27 Mayıs 1933’te Aksaray ili kaldırılınca Şereflikoçhisar Ankara’ya bağlı ilçe haline getirildi.

 Yandex.Metrica