Her Nereye İstersen, Oraya !
"Lider Uçak Firmaları, Günde Yüzlerce Sefer, Ucuz Bilet Satış Sitesi UcakBiletiAl.Org'da!... "

Hatay İzmir Uçak Bileti

Hatay İzmir uçak bileti almak ve bulmak için; Hatay İzmir uçak seferleri fiyatlarını ve saatlerini öğrenmek için ucakbiletial.org sitemizde arama yapınız.

EPHESOS (EFES):Selçuk’un 3 km. batısında Panayır ve Bülbül dağları arasında uzanan eski bir şehir kalıntısıdır. Hıristiyanlık dünyasının kutsal bir ziyaret yeri olduğundan önemli bir turistik merkez halindedir. M.Ö. 2000 yılında (hiç izi kalmamıştır), M.Ö. XI. yüzyılda İon birliğinin 12 şehrinden biri olarak, M.Ö. VI. yüzyılda, M.Ö. IV. yüzyılda Küçük Menderes nehrinin ağzına gelen alüvyonlarla dolarak bataklık ve sıtmalık bir yer oluşu üzerine İskender’in komutanlarından Lysimachos tarafından yamaçlara doğru, VII. yüzyılda Ayasulug tepesinde olmak üzere şehir beş kez yer değiştirmiştir. 1090 yılında ilk kez Türklerin eline geçmiştir. Bizans, Menteşe- oğulları ve Aydınoğulları’ndan sonra 1390 yılında Osmanlı yönetimine girmiştir.

1403 yılında Timur saldırısına uğrayınca harabeye dönmüştür. 1416 yılında I. Mehmet tarafından tekrar Osmanlılara geçmiştir. 1863 yılından beri Efes’te arkeolojik kazılar sürmektedir. 1863-1874 yılları arasında İngiliz J. Turtle Wo6d yaptığı kazılar sonunda Artemis tapınağını buldu (1869). 1905 yılında İngiliz arkeologu D.G. Hogarht, 1895 yılında Avusturyalı Prof. Otto Benndorf ile Kari Humann bazı kazılarda bulunmuşlardır. 1898-1912 yılları arasında Avusturya Enstitüsü kazıları sürdürmüştür. 1926-1935 yılları arasında Avusturya Enstitüsü adına Prof. J. Keil kazılarda bulunmuştur. Kazılar sürmektedir.
Selçuk’un kuzeybatısındaki Ayasulug tepesinde Eski Efes (Ayasulug) denilen şehir kalıntısından kale,. St. Jean (Aziz Yuhanna) kilisesi, tepenin güneybatı eteğinde İsa Bey Camisi, Efes’e sapan yolun başında dünyanın yedi harikasından biri olan Artemis (Diana) tapınağı kalıntıları bulunmaktadır. Kalıntıların çoğu 1869- 1874 ve 1904-1905 yılları arasında Londra’ daki British Museum’a kaçırılmıştır.
Hatay İzmir uçak bilet fiyatları hakkında detaylı bilgiye www.ucakbiletial.org sitemizden ulaşabilirsiniz.

 Yandex.Metrica