Her Nereye İstersen, Oraya !
"Lider Uçak Firmaları, Günde Yüzlerce Sefer, Ucuz Bilet Satış Sitesi UcakBiletiAl.Org'da!... "

Erzurum İstanbul uçak bileti

Erzurum İstanbul uçak bileti almak ve bulmak için; Erzurum İstanbul uçak seferleri fiyatlarını ve saatlerini öğrenmek için ucakbiletial.org sitemizde arama yapınız.

 

KIZKULESİ : İstanbulun belli- başlı hususiyetlerinden birisi de Kız- kulesidir. Kızkulesi gerek Karadeniz- den, gerekse Akdenizden gelen bütün yolcuların daha şehre çıkmadan karşılaştıkları güzelliklerden birini teşkil eder.
Ne zaman inşa edildiği malûm olmamakla beraber bu kulenin İmparator Konstantin tarafından inşa edildiği söylenir. Bir de efsanesi vardır : Bu efsaneye göre; İmparator Konstantine kızının bir yılan sokması neticesinde öldürüleceği bildirilmiştir.

 

İmparator deniz üzerinde bir kule inşa ettirmiş ve küçük prensesi de yılan ve benzeri sokmaması için buraya naklettirmiştir. Zamanla Prenses büyümüş ve güzelliği her tarafa yayılmıştır. Prensesi görmeden âşık olanlar arasında bulunan hassa subaylarından biri de vardır. Genç subay nihayet uzun uğraşmalardan sonra kolayını bularak yetiştirdiği nâdide güllerden bir buketi Prensese vermeye muvaffak olur. Fakat Prenses bu buketi koklıyacağı sırada güllerin arasına saklanmış olan bir yılan Prensesi göğsünden sokar ve Prenses zehirlenir. Bunun üzerine delikanlı yetişir ve göğsünden yılanın soktuğu yeri emerek sevgilisini kurtarır.
ANADOLU HİSARI : Eski adı Arekas olan Göksu deresinin yanındadır. 1393 de Yıldırım Bayezıt tarafından yaptırılmıştır.
Bizanslıların Paleolog hanedanı devrinde Türklerin tam 5 defa İstanbulu kuşatıp, sonuncusunda ele geçirdikleri malûmdur. Bu kuşatmalardan birincisini 1392 de Yıldırım Bayezıt yaptırmıştır. Ancak kuşatma sırasında bir haçlı ordusunun Türk sınırlarına yaklaşması üzerine muhasara kaldırılmış ve Haçlılar Niğboluda kılıçtan geçirildikten sonra Yıldırım Bayezıt tekrar Istanbulu kuşatmıştır, işte Anadolu Hisarı bu ikinci kuşatmada Karadeniz cihetinden gelen gemileri kontrol edebilmek maksadı ile yaptırılmıştır. Güzelce Hisar da denilir.
RUMELİ HİSARI : Fatih Sultan Mehmet Istanbulu muhasara hazırlığına başlayınca. Rumeli Hisarını yaptırdı. 10.000 amele 5.000 ustanın çalışmasıyla 6 ayda 1452 de bitti.
Rumeli Hisarında 3 kule, 13 burç ve burçların arasında surlar vardır. 3 kuleden ikisi yukarıdadır. Boğaz tarafındaki kuleye (Sarıca Paşa) kulesi denir. 28 metre yüksekliğinde olup gövde duvarı kalınlığı 7 metredir.
İstanbul tarafındaki kuleye (Zağnos Paşa) kulesi denir. 8 katlıdır. Gövde duvarı kalınlığı 6 metredir. Yüksekliği 21 metredir.
3 üncü kule deniz kıyısındadır. Bu kuleye (Halil Paşa) kulesi denir. 22 metre yüksekliğindedir. Gövde kalınlığı 6 metredir. 9 katlıdır. Kuzey tarafında tuğia ile yapılmış iki panodan birinde (ALLAH) öbüründe (MUHAMMED) yazılıdır.

 

Erzurum İstanbul uçak bileti fiyatları hakkında detaylı bilgiye www.ucakbiletial.org sitemizden ulaşabilirsiniz.

 Yandex.Metrica