Her Nereye İstersen, Oraya !
"Lider Uçak Firmaları, Günde Yüzlerce Sefer, Ucuz Bilet Satış Sitesi UcakBiletiAl.Org'da!... "

Elazığ İzmir uçak bileti

Elazığ İzmir uçak bileti almak ve bulmak için; Elazığ İzmir uçak seferleri fiyatlarını ve saatlerini öğrenmek için ucakbiletial.org sitemizde arama yapınız.

SULTAN ŞAH TÜRBESİ:Birgi’de Ulu Caminin güneyinde, yolun ortasındadır. Aydınoğlu Mehmet Beyin kız kardeşi Sultan Şah Hatun (Öl. 1310) için 1310 yılında yaptırılmıştır. Son yıllarda onarılmıştır.
Altıgen şekillı ve kubbelı olan bu türbenin öndeki giriş kısmı da örtülüdür.
ULU CAMİ:Birgi’dedir. Aydınoğulları’nın 1307-1348 yılları arasında başkenti’ olan Birgi’de 1312 yılında Aydınoğlu Mehmet Bey tarafından yaptırılmıştır. Aydınoğlu Camisi adı ile de tanınır.
Büyük kesme taşlarla yapılmıştır. Kare planlıdır. Son cemaat yeri sekiz sütunun taşıdığı tahta bir çatı ile örtülüdür. Güney ve doğu duvarları mermer bloklarla yapılmıştır. Güneybatı köşesindeki tek şerefeli minaresi zikzak şekilli ve firuze rengindeki sırlı tuğlalarla süslenmiştir. Doğu köşesinde Bizanslılardan kalma bir aslan heykeli yer almıştır. İçerisinde üç sırada dört sütun ve bir sırada da üç sütun yer almıştır. Kubbeli olan mihrabı firuze ve mor renklı, geometrik motiflı çinilerle süslüdür. Çivisiz olarak yapılan oyma ve kabartma haldeki geometrik motiflerle süslü mimberi ile cevizden yapılmış olan çivisiz geçmeli pencere kanatları tahta işçiliğinin şaheser bir örneğidir. Bu çok güzel işleri Mağribi Abdülvahit oğlu Muzafferettin’in 1320 yılına kadar ancak tamamlayabildiği mimberinde yazılıdır. Kapı çerçevelerinin etrafında bulunan «ayetel kürsî» sülüs yazı ile yazılmıştır.

Elazığ İzmir uçak bilet fiyatları hakkında detaylı bilgiye www.ucakbiletial.org sitemizden ulaşabilirsiniz.

 Yandex.Metrica