Her Nereye İstersen, Oraya !
"Lider Uçak Firmaları, Günde Yüzlerce Sefer, Ucuz Bilet Satış Sitesi UcakBiletiAl.Org'da!... "

Elazığ İstanbul uçak bileti

Elazığ İstanbul uçak bileti almak ve bulmak için; Elazığ İstanbul uçak seferleri fiyatlarını ve saatlerini öğrenmek için ucakbiletial.org sitemizde arama yapınız.

 

RÜSTEM PAŞA CAMİSİ :Kanunî Süleyman I. vezirlerinden Rüstem paşa tarafından M. 1565 yılında inşasına başlanıp iki yılda tamamlandı.  Mimar Sinan’ın dikkate değer eserleri arasında bulunan bu caminin çinilerle süslü duvarları ve hususiyle mihrabı Türk çini işçiliğinin şaheserlerinden sayılır.

 

AHMET III. ÇEŞME VE SEBİLİ : Ayasofya arkasındaki meydanlıkta Ahmet III tarafından (M. 1729) kare şeklinde yaptırılan bu zarif çeşme, üzerindeki kurşun kaplı beş kubbeciği. dört yüzündeki mermer olukları, dört kesesindeki tunç kafesli sebilleri ve kabartma çiçek motifleri işlenmiş gayet süslü saçakları ile Lâle Devri’nin ince sanat zevkini Türk çeşme mimarisinin bir şaheseri halinde temsil etmektedir.
Bu çeşmenin üç tarafındaki mermer levhalar üzerinde şair (Seyid Vehbi) nin tarihe mal olan meşhur kasidesi nefis bir talik yazısı ile nakşolunmuştur. Topkapı cihetindeki yüzünde çeşmenin inşa tarihini gösteren beyit bizzat Ahmet III. ün el yazısı ile hazırlanarak mermer üzerine işlenmiştir. Çeşme üzerindeki çiniler Osmanlı devrinde İznik ve Kütahya çinilerinden sonra İstanbul’da ilk defa yapılmış olan çimlerin başarılı örnekleri arasında yer alır.

Şehir Osmanlı İmparatorluğunun genişlemesi ve yükselmesi ile mütenasip olarak inkişaf etmiş, kısa zamanda, muhtelif hususiyetleriyle İslâm âleminin en büyük merkezi haline gelmiştir.
Bizanslılar zamanında ancak mahdut bir bölgeye yayılan şehir, sür’atle büyümüş. Türk mimarisinin şaheseri olan sayısız âbidelerle ve en uygun köşelerde yükselen saray, köşk ve yalılarla süslenmiş, yer yer kurulan medreselerde geniş bir ilmi faaliyet başlamıştır.
Diğer taraftan büyük bir toleransla eski Bizans âbidelerinin çoğu ihtimamla korunmuş, böylece şehir tarihî hüviyetini kaybetmemiştir.

Elazığ İstanbul uçak bileti fiyatları hakkında detaylı bilgiye www.ucakbiletial.org sitemizden ulaşabilirsiniz.

 Yandex.Metrica