Her Nereye İstersen, Oraya !
"Lider Uçak Firmaları, Günde Yüzlerce Sefer, Ucuz Bilet Satış Sitesi UcakBiletiAl.Org'da!... "

Diyarbakır Ankara Uçak Bileti

Diyarbakır Ankara uçak bileti fiyatlarını öğrenebilmek ve Diyarbakır Ankara uçak seferleri kalkış varış saatleri hakkında bilgi alabilmek için ucakbiletial.org sitesi kullanabilirsiniz.

İç Anadolu Bölgesi’nde yaylalar üzerinde kurulmuş bir ilimiz Ankara. Şehir merkezi, ilinin en çukur alanlarından biri olan Ankara Ovası üzerinde yer alıyor. Başkent Ankara, Türkiye’nin ikinci büyük ilidir.
Ankara’da kısa bir bahar yaşandıktan sonra sıcak ve yağışsız günlere geçilir. Sıcaklık yaz aylarında 30 derecenin altına pek düşmez. Gündüzleri görülen sıcağa karşılık geceleri serin olur.

Ankara’nın Tarihi Yerleri

Ankara’da tarihi yerler ve eserler daha çok şehir merkezinde toplanmış. İlin en büyük tarihi zenginliği, yüce önder Atatürk’ün kabri. Ata çok sevdiği Rasattepe’de (Bin tepeler) yükselen Anıtkabir’de, Şeref Salonu’nda bulunan mermer lahdin altında yatıyor.
Tandoğan Meydanı’ndan asfalt bir yolla çıkılan Anıtkabir, tepeyi çevreleyen geniş bir parkın ortasında yer alır. 4. Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel’in kabirlerinin bulunduğu Şehitlik ve Ata’nın yakın silah arkadaşı, Türkiye’nin ikinci Cumhurbaşkanı ismet İnönü’nün kabri de Anıtkabir’de yer alır. Ayrıca iki müze bulunuyor. Atatürk Müzesi’nde Ata’nın özel eşyaları, İnkilap Müzesinde özel kitaplığındaki kitapları teşhir edilmekte.
Ata’nın sevdiği yerlerden biri de Çankaya Köşkü. Yüce Önderin 1920-32 yıllarında oturduğu köşk müze olarak korunuyor. ‘Pembe Köşk” olarak isimlendirilen yeni köşke de Atatürk 1932 yılında taşınmış ve 6 yıl kalmış Pembe Köşk halen cumhurbaşkanları tarafından kullanılır.
Orduevi önünde ve Etnografya Müzesi giriş kapısında bulunan Atatürk Anıtları, Ulus Meydanı’nda Zafer Anıtı, Yenişehir’de Güvenlik Anıtı, ilk Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin toplandığı ve Cumhuriyet’in ilan edildiği, bugün bir müze olan Büyük Millet Meclisi binası, Ankara’ da önemli eserler.
Tarihi yer ve eserler arasında, Başkentin en yüksek noktasında yer alan Ankara Kalesi, kale içinde bulunan Alaettin Camii, Samanpazarı’nda Ahi Elvan Camii, Hükümet Caddesi yakınında Augustus Tapınağı, Hükümet Alanı’nda Julianus Sütunu, Ulus Meydanı’ndan Dışkapı’ya giden Çankırı Caddesi’nde Roma Hamamları, Kale’ye giden yol üzerinde. Hacı Bayram Camii ve Hacı Bayram Veli Türbesi, Kale arkasında Cenabı Ahmet Paşa Camii ve Türbesi, sayılabilir. Namazgâh Tepesi’nde Etnografya Müzesi, Atpazarı’nda Arkeoloji (Hitit) Müzesi, değerli tarihi eserlerin sergilendiği müzeler.
Ankara çevresinde, Polatlı ilçesi yakınlarındaki Yassıhöyük köyünde, Frigyalıların başkenti Gordion’un yıkıntılarını görebilirsiniz. Kral Midas’ın mezarı da burada. Beypazarı ilçesinde İnözü Mağaraları, İnözü Kümbeti, Suluhan, görülmeye değer.
Başköy Kalesi, Acin Mağaraları Ankara’nın Kızılcahamam ilçesinde, Gâvur Kalesi Haymana yakınlarında önemli tarihi yerler.

KARAYOLU: Bütün illere, modern ve düzgün asfalt yollarla bağlı başkentimiz; Adana’ya 483, Adapazarı’na 305 Antalya’ya 540, Balıkesir’e 534 Çanakkale’ye 680, Erzurum’a 884 İstanbul’a 438, İzmir’e 576 Mardin’e, 958, Zonguldak’a 268 kilometre uzaklıktadır.

GENEL DURUM: Denizden yüksekliği 840 metre olan Ankara’da tam anlamı ile bozkır iklimi görülür. İlkbahar çok kısa sürer. Bunaltıcı yaz ayları uzun ve kurak geçer. Yaz süresince 30 dereceden aşağı sıcaklık görülmez. Ağustos ayı süresince 40 derece olağandır.

YAĞMUR:Yaz boyunca yağmur pek yağmaz. Ara sıra ani sağanaklar bastırır ve hemen diner.

RÜZGAR:Yaz, kış devamlı olarak Kuzey Doğu ve Güney Batıdan hafif rüzgar alır.

HAVA DURUMU:Yılın 90-100 günü tam güneşli, 180-190 günü parçalı bulutlu, 80-90 günü de kapalı ve yağışlı geçer.

 Yandex.Metrica