Her Nereye İstersen, Oraya !
"Lider Uçak Firmaları, Günde Yüzlerce Sefer, Ucuz Bilet Satış Sitesi UcakBiletiAl.Org'da!... "

Denizli İstanbul uçak bileti

Denizli İstanbul uçak bileti almak ve bulmak için; Denizli İstanbul uçak seferleri fiyatlarını ve saatlerini öğrenmek için ucakbiletial.org sitemizde arama yapınız.
TOPKAPI SARAYI : Topkapı sarayı ve müştemilâtı Fatih Mehmet II. devrinden başlayarak bir çek Osmanlı hükümdarı tarafından yaptırılan saraylar, köşkler, hamamlar, kitaplıklar, camiler, mektepler, fırın ve mutfaklar, çeşme, havuz ve sarnıçlar gibi sayısı yüzü aşan bina ve tesisleri ile İstanbul şehri içinde ayrı ve muhafazalı bir saray – şehir halinde gelişmiştir. Bu geniş saha Fatih tarafından temeli atılan ve Marmara kıyısındaki Otluk kapıdan başlayarak Soğuk Çeşme ve Alay köşkü üzerinden sert bir kıvrım yapmak suretiyle eski Yalı köşkü yakınında tekrar sahile ulaşan 2,5 kilometre uzunluğunda yüksek ve muhkem bit sur ile çevrilmişti. Bu sur üzerindeki kapılardan en büyük ve en önemlisi Ayasofya cihetine açılıp (Babı Hümayun) adı verilen merasim kapısıdır. Üzerindeki yazılara göre Fatih taralından M. 1478’de inşa ettirilen bu kapı Mahmut II. ve Abdülâziz I. tarafından tamir ettirilmiştir.
Topkapı sarayı içinde Murat IV. tarafından Bağdat ve Revan fetihlerinin hatırası olarak ayni isimlerle inşa ettirilmiş olan köşklerin iç ve dış tezyinatı, Türk çinicilik, ağaç oyma, taş yontma ve bahusus abanoz üzerine fildişi, bağa ve sedef işleme sanatlarının en güzel örneklerini vermektedir.
Yine Topkapı sarayı müştemilâtından Fatih Mehmet II. tarafından İstanbul’un fethinden dokuz yıl sonra (M. 1462) de yaptırıldığı anlaşılan Çinili keşk veya eski adı ile (Sırça Saray) bugün eski eserler müzesinin karşısında ve ayni avlu üzerinde olup etrafı çini mozaik ve yazılarla gayet sanatkârane Mor.mis bir methali, içinde ve dışında güzel çini süsleri bulunmaktadır.
Topkapı sarayının Cumhuriyet devrinde restore edilip müze halinde halkın ziyaretine açılmış olan (Sarayı Âmire mutfakları) kısmında yer alan M. IX – XIX. yüzyıllarda eski Çin İmparatorları tarafından Osmanlı Padişahlarına hediye edilmiş Çin fağfurları dünya ölçüsünde eşine az rastlanır bir sanat koleksiyonu teşkil etmektedir. Bu kısımda teşhir edilip Topkapı Sarayında kullanılmış olan porselen, kristal ve cam eşya umumiyetle nadide ve giranbahadır.
Ayni müzede silâh koleksiyonlarında muhtelif devirlere ait kılıç, tüfek, tabanca, zırh ve miğferlerle Türklerin önemli bir savaş ve spor âleti olarak geliştirdikleri eski yay ve ok örnekleri teşhir edilmektedir. Saray ahırlarında Osmanlı hükümdarlarına ait muhteşem saltanat arabaları göze çarpmaktadır.
Denizli İstanbul uçak bileti fiyatları hakkında detaylı bilgiye www.ucakbiletial.org sitemizden ulaşabilirsiniz.

 Yandex.Metrica