Her Nereye İstersen, Oraya !
"Lider Uçak Firmaları, Günde Yüzlerce Sefer, Ucuz Bilet Satış Sitesi UcakBiletiAl.Org'da!... "

Batman İstanbul uçak bileti

Batman İstanbul uçak bileti almak ve bulmak için; Batman İstanbul uçak seferleri fiyatlarını ve saatlerini öğrenmek için ucakbiletial.org sitemizde arama yapınız.

SU KEMERLERİ VE SARNIÇLAR : Şehrin bir çok yerlerinde inşa edilmiş olan açık veya kapalı büyük Bizans sarnıçlarının en meşhurları Filoksera s (1001 direk), Bazilika (Yerebatan) ve Fokas sarnıçlarıdır. M. VI. yüz yıl bavlarında Jüstinyen tarafından yaptırılan Filoksenos sarnıcının uzunluğu 60 genişliği 50 m. olup içinde dörder metre aralıkla 15 sırada 224 adet başlıklı ve birbirine kemerlerle bağlı sütunları vardır. Bu sütunların bugün çamur üstünde kalan kısımları 10 metre kadar yüksekliktedir.
Ayasofya civarındaki Yerebatan sarnıcı ise 113 metre uzunluğunda ve 61 metre genişlikte olup dörder metre aralıklı sütunlarının yükseklikleri 13.5 metredir. Bu sarnıcın içerisi su ile dolu olduğundan ancak kayıkla gezilebilir.
VALANS (BOZDOĞAN) SU KEMERLERİ : İmparator Konstantin tarafından inşasına başlanılarak Valans zamanında (M. 366 – 378) tamamlanan bu kemerlerin zeminden yüksekliği 23 ve uzunluğu 625 metredir. Bozdoğan kekemerlerinin getirdiği sular Bizans zamanında şimdiki Üniversite meydanı altında Nimfeum denilen büyük bir sarnıçta toplanırmış.

 

SÜLEYMÂNİYE CAMİİ : Osmanlı İmparatorluğunun en parlak ve azametli bir devrinde cihan Padişahı Kanunî Süleyman I. tarafından İstanbul’un üçüncü tepesi üzerinde Türk mimarlık tarihinin büyük üstadı Koca Sinan’a inşa ettirilmiş olan Süleymaniye camii sekiz yıllık sıkı çalışmalar (M. 1549 – 1557) ve hazineler sarfı ile tamamlanabilmiş kir sanat şahikasıdır. Büyük Kubbesi 53 m. yükseklikte ve 32 m. kutrunda olan bu camiin iç kemerlerinin tutturulduğu dört büyük sütundan ikisinin Bizanstan kalma olduğu anlaşılmaktadır.

 

Süleymaniye camii kubbeler manzumesinin inşa tarzında Büyük Sinan’a has bir mimarî üslûp bulunmaktadır. 138 pencere ile aydınlatılmakta olan ve 63 x 89 metrelik bir saha kaplayan camiin içi genişliği nisbetinde ruha ferahlık verici bir azamet taşımaktadır. İrili ufaklı kubbelerde insan sesinin husule getirdiği derin ve kuvvetli akisleri anlamak için sütunlardan birisinin yanındaki tahta bir kapağa vurmak halk arasında âdet hükmüne girmiştir. Camiin kürsü ve minberi ile renkli camları ve büyük şamdanları ayrı  ayrı güzellikte birer sanat eseridir.

 

Camiin dört minaresi Kanuninin fetihten sonra dördüncü Padişah olduğuna ve bunların toplamı 10 şerefeli olmaları da Onuncu Osmanlı Hükümdarı bulunduğuna işaret eder. Minarelerin âleme kadar yükseklikleri 74 metredir.
Kanunî Süleyman I. in türbesi ile Mimar Sinanın mermerden mütevazı ve zarif merkadı camiin hemen yanı başındadır. Bunlardan başka bir darülhadis, dört medrese, darüşşifa, imaret, tabhane, hamam ve mektep Süleymaniye bulunmaktadır.

 

Batman İstanbul uçak bileti fiyatları hakkında detaylı bilgiye www.ucakbiletial.org sitemizden ulaşabilirsiniz.

 Yandex.Metrica