Her Nereye İstersen, Oraya !
"Lider Uçak Firmaları, Günde Yüzlerce Sefer, Ucuz Bilet Satış Sitesi UcakBiletiAl.Org'da!... "

Antalya İzmir Uçak Bileti

Antalya İzmir uçak bileti almak ve bulmak için; Antalya İzmir uçak seferleri fiyatlarını ve saatlerini öğrenmek için ucakbiletial.org sitemizde arama yapınız.

Türkiye’nin üçüncü en büyük kenti, kültür, ekonomi ve turizm açısından Ege Böigesi’nin merkezi olan İzmir, kara, deniz, hava ve demiryolu ile ülkemizin ve dünyanın belli başlı merkezlerine bağlıdır.
Tarihin babası sayılan Halikarnassoslu (Bodrum) Herodotos, iyonlar için, “Kentlerini, bizim yeryüzünde bildiğimiz göklerin en güzeli altında kurmuşlardır’’ der. Anadolu’nun bu kesimindeki benzersiz doğal güzelliklere, insanların yarattığı tarihsel ve kültürel zenginliklerde eklenmiştir: Hemen hemen her köşede bir antik kent ya da kalıntıya rastlanır. Dünyanın yedi harisasından biri olan Efes, Artemis Tapınağı, başlıca yedi Hıristiyan kilisesinden (Efes, Bergama, İzmir, İsa’nın 12 Havarisinden St.Jean’ın Mezarı ve Bazilikası (Efes), Hellenistik çağın başyapıtlarından Zeus Sunağı (Bergama), Meryem Ana Evi (Efes), çağlarına damgasını vuran Bergamon (Bergama) ile Aydmoğlu Beyliği’nin başkentleri (Birgi-Ödemis), İzmir ve çevresinde toplanmıştır.

İZMİR BERGAMA

Dikili kıyılarından 30 km. içerdeki Bergama Hellenistik dönemde krallık merkezidir. II.Evmenos (İ.Ö. 197-159),döneminde en parlak yıllarını yaşayan kent, İ.Ö. 133’te Roma imparatorluğu’nun Asia Eyaleti başkenti olmuştur.
Bergama antik kentinde araştırma ve kazılar 1874’te başlamıştır. 1878’de bölgede kazılar yapan Alman Arkeoloji Enstitüsü buluntuları Berlin’e götürmüştür. 1927’ye kadar süren kazılarda Akropolis ortaya çıkarılmıştır.
Bergama, kurulduğu alana uydurulmuş kentlerin en iyi örneklerindendir. Alan düzleştirilerek teraslar elde edilmiş, dayanak duvarları ile teraslar güçlendirilmiştir. Krallık döneminden önce tepede güney ve batısı surla çevrili bir kent olduğu bilinmektedir. Bu surların İ.Ö.V. veya IV.yy.’da yapılmış olduğu sanılmaktadır.
Bergama Zeus Sunağı, Bergama Antik Kent’inin önemli bölümlerinden biridir. Hellenistik dönem anıt mimarisinin en güzel örneği olan sunak II. Evmenes zamanında Galatlar’a karşı kazanılan savaş anısına yapılmıştır. Zeus ve Athena’ya adanan yapıt Berlin Müzesi’ndedir.

Antalya İzmir uçak bileti al ve kenti yakından görme şansına erişin.

 Yandex.Metrica