Her Nereye İstersen, Oraya !
"Lider Uçak Firmaları, Günde Yüzlerce Sefer, Ucuz Bilet Satış Sitesi UcakBiletiAl.Org'da!... "

Antalya İstanbul Uçak Bileti

Antalya İstanbul uçak bileti fiyatları öğrenmek isteyenler, Antalya İstanbul uçak seferleri ve saatlerini görmek isteyenler arama sorgulama yapmak için www.ucakbiletial.org sitemizi kullanabilirler.

Antalya Havalimanı adresi: Muratpaşa İlçesinin Yeşilköy Mahallesindedir.
Antalya HavaalanıTelefon Numarası(0242) 330 30 30

THY Antalya İletişim Bilgileri: Antalya Havalimanı içinde yer alan veznelerden İstanbul uçak biletinizi alabilirsiniz.

Kentte Gezilecek Hisarlar

Anadolu Hisarı – 1393 yılında Yıldırım Beyazıt tarafından Göksu deresinin yanında yaptırılmıştır.

Rumeli Hisarı – 1452 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından inşa ettirilmiştir. Hisarın üç kulesi, on üç burcu ve beş kapısı vardır.

İstanbul’da Kuleler ve Sütunlar

Kız Kulesi – İstanbul’un belli başlı özelliklerinden biridir. İmparator Kostantinus tarafından yapılmış olduğu sanılmaktadır. Hakkında çeşitli efsaneler dolaşmaktadır.

Beyazıt Kulesi – 1528 yılında II. Murat tarafından yaptırılmıştır. Yangın kulesi olarak kullanılmaktadır.

Galata Kulesi – Bizans İmparatorlarından Zenon tarafından V. yüzyılda yaptırılmış olduğu söylenmektedir. XIV. yüzyılda Cenevizliler kuleyi zapt edip gözetleme yeri olarak kullanmışlardır.

Kız taşı – Marcianus tarafından dikilmiştir. Fatih’tedir.

Çemberli Taş – Kostantinus tarantıdan M.S. 330 yılında dikilmiştir.

Dikili Taş – Theodos sütunu da denilir. Sultan Ahmet Meydanındadır. Bizans İmparatoru Juliyen devrinde Mısır’dan İstanbul’a getirilmiş, Theodos devrinde dikilmiştir.

İstanbul’da Gezilip Görülecek Müzeler

Topkapı Sarayı – Fatih Sultan Mehmet tarafından 1465-1478 yılları arasında yaptırılmıştır. Bugün müze olarak kullanılmaktadır. Bilhassa porselen, kıymetli taş ve eski Türk silahları koleksiyonları ilgi çekicidir.

Ayasofya (St. Sophia) – M.S. 347’de Kostantinus tarafından yaptırılmış, sonradan bir yangınla tahrip olmuştur. İmparator Justinianus daha büyük ölçüde yeni baştan inşa ettirmiştir. İstanbul’un Türkler tarafından alınmasından sonra camiye çevrilmiştir. Şimdi müze olarak kullanılmaktadır.

Arkeoloji Müzesi – Yunan, Roma, Bizans eserleri teşhir edilmektedir. İskender’in lahti, Ağlayan Kadınlar lahti gibi dünyaca tanınmış eserler buradadır. Ayrıca eski para koleksiyonu dikkate değer.

Eski Şark Eserleri Müzesi – Mısır, Asur, Sümer, Hitit eserleri teşhir edilmektedir.

Fatih Müzesi – Çinili Köşktedir. 1472’de Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmıştır. III. Murat devrinde genişletilmiş olan bu bina İstanbul’un fethinin 500. yıldönümü dolayısıyla Fatih’le ilgili bir müze haline çevrilmiştir.

Kariye Camii – M.S. V. yüzyılda yapılmıştır. Sonradan camiye çevrilmişse de şimdi müze olarak kullanılmaktadır. Bilhassa mozaik işçiliğinin güzelliği ile tanınmıştır.

Diğer Müzeler – Türkiye İslam Eserleri Müzesi, Resim ve Heykel Müzesi, Atatürk Müzesi, Aşiyan Müzesi (Tevfik Fikret’ten hatıralar gösterilmektedir), Tanzimat Müzesi.

İstanbul’da  Çeşmeler

III. Sultan Ahmet Çeşmesi – İstanbul çeşmelerinin belki en güzelidir. 1728’de yapılmıştır. Meydanlar ortasında küçük bir köşk halinde yükselen dört cepheli çeşme tipindedir. Beş küçük kubbeli ve çok geniş saçaklı bir çatı ile örtülmüştür. Her cephede bir çeşme nişi, köşelerde sebiller vardır. Bütün cepheler altın yaldızlı kalem işleri, kabartmalar, çinilerle süslenmiştir.
Diğer Çeşmeler – Yine III. Sultan Ahmet tarafından yaptırılmış olan Üsküdar, Tophane çeşmeleri, Azapkapı’da 1732 tarihli Valide Sebili ve Galata’da yine 1732 tarihli Bereketzade Çeşmesi dekorlarının zenginliği ile adeta Sultan Ahmet çeşmesiyle rekabet etmektedir. Bütün bu çeşmelerde vazolardan, kaplardan fışkıran çiçekler, meyveler, tuba ağaçları hep suyun hayat verici kudretini belirtmektedir.

İstanbul’da Çarşılar

Kapalı Çarşı – İstanbul’un en ilgi çekici yerlerinden biridir. İlk defa Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmış fakat 100 yıl kadar sonra bir yangınla tahrip ve Kanuni Sultan Süleyman tarafından tamir ettirilmiştir. İçinde her çeşit eşya, bilhassa kıymetli antikalar halılar, mücevherat, altın, gümüş ve diğer madeni eşyalar satılmaktadır.

Mısır Çarşısı – İlk defa 1660 yılında Hatice Sultan tarafından inşa edilmiştir.

Kentte Bazı Anıtlar

a) Cumhuriyet Abidesi – Taksim’dedir.
b) Barbaros Hayrettin Heykeli – Beşiktaş’tadır.
c) Hürriyet Abidesi – Şişli’dedir.
d) Havacılar Abidesi – Fatih’tedir.
e) Atatürk Heykeli – Gülhane Parkı’ndadır.

Sarnıçlar

a) Babir Direk – Bizans’ın en büyük sarnıçlarından biridir.

b) Yerebatanı Sarayı – VI. yüzyılda Justinianus zamanında yapılmış büyük bir su sarnıcıdır. İçinde 336 sütun vardır.

 Yandex.Metrica