Her Nereye İstersen, Oraya !
"Lider Uçak Firmaları, Günde Yüzlerce Sefer, Ucuz Bilet Satış Sitesi UcakBiletiAl.Org'da!... "

Antalya Ankara Uçak Bileti

Ucakbiletial.org ile Antalya Ankara uçak bileti al,bul ve fiyatları öğren, Antalya Ankara uçak seferleri için arama yapmayı unutmayın.

30.916 km karelik yüzölçümü ile Konya dan sonra Türkiye’nin ikinci büyük ili olan Ankara’nın büyük bir kısmı İç Anadolu’nun Yukarı Sakarya bölümünde, Kuzeyinde kalan küçük bir kısmı ise Karadeniz bölgesinin Batı Karadeniz bölümünde bulunmaktadır.
Yer yer farklılıklar göstermesine rağmen Ankara’nın iklimi İç Anadolu’nun step iklimi özelliklerini gösterir. Mevsimler arasında sıcaklığın önemli farkılıklar gösterdiği Ankara’da yağış miktarı İç Anadolu’nun diğer kesimlerinde olduğu gibi azdır.
Yeryüzü şekillerinin dağılımı Dağlar % 27.4, Platolar % 56.4, Ovalar % 14.7
Ankara topraklarının yeryüzü şekilleri iç Anadolu kısmından Karadeniz’e doğru gidildikçe az dalgalı, düzlükler gittikçe yükselen dağlık bir görünüm kazanır.

Roma Dağları:Ankara ilinde en yüksek dağ, kuzeyden Ankara topraklarına sokulan Kuzey Anadolu dağlarının uzantısı olan Köroğlu dağlarının üstündeki Yıldırım dağıdır. Yüksekliği 2.044 metredir. İlde Yıldırım dağından sonra 1.997 metre ile İdris dağı ikinci büyük tepedir.
Bunlardan başka Ankara kuzeybatısında i Balaban dağları (1.688 m), doğusunda Dinek dağı (1.744), güneydoğusunda Elma dağı (1.862) ile çevrilidir.
AKARSULAR:Ankara ilinin doğu yarısında bulunan akarsular Kızılırmak nehrinde batı yarısında bulunan akarsular ise Sakarya nehrinde toplanır.Sakarya nehri ilin güneybatısında Eskişehir ili ile sınır çizdikten sonra tamamen Ankara topraklarına girer.
Sakarya nehrinin Ankara ili içinde aldığı en önemli kol olan Ankara Çayı, İncesu, Hatip Çayı, Çubuk Çayı’nın birleşmesiyle meydana gelir.
İlin doğu kesiminde oldukça dar bir alanın suları olan Balaban Deresi ve Delice Irmağı, Kızılırmak’a akar.
Hüseyin Gazi Dağı’nın doğusundan çıkan Hatip Çayı Ankara içinden akarken Bent Deresi adını alır.
GÖLLER:Türkiye’nin ikinci büyük gölü olan Tuz Gölü’nün yarısı Ankara il sınırları içindedir. Tuz Gölü’nün yüzölçümü 1.620 km2’dir. En geniş yerinden karşılıklı uzaklık 48 km’dir. Gölün denizden yüksekliği 899 metre, en derin yeride 2 metredir.
Yazları aşırı buharlaşma nedeniyle suları iyice azalan gölün büyük bir bölümünde 30 cm’ye varan tuz katmanları oluşur.
Tuz Gölü’nden sonra Mogan Gölü ve Emir Gölü’de Ankara ilinin önemli gölleri arasındadır. Mogan Gölü balık üretimine ve su sporları yapmaya elverişli olup 2.5 km2’lik bir alanı kaplamaktadır.
Yaz aylarında suları iyice çekilip, ilkbaharda derinliği yaklaşık 12 metreye yaklaşan Emir Gölü 1 km2’lik bir alanı kaplamaktadır.
Bu göllerden başka Sakarya ve Kızılırmak üzerinde yapay göller oluşturan barajların baş- lıcaları şunlardır. Hirfanlı Baraj Gölü, Çubuk I ve Çubuk II Baraj Gölü, Sarıyar Baraj Gölü, Bayındır Baraj Gölü, Kurtboğazı Baraj Gölü, Kesikköprü Baraj Gölü.
OVALAR:İlde en önemli ovalar, Haymana, Ankara, Çubuk ve Murtet ovalarıdır.
Yaklaşık 2.000 km2’lik bir alanı kaplayan Haymana Ovası, yer yer yayla yapısı ortaya koyar.
Ankara Ovası’nın denizden yüksekliği 800 metre olup 1-1.5 km2’lik bir alanı kaplamaktadır.
Çubuk Çayı’nın suladığı Çubuk Ovası’nın genişliği 250 km2’dir.
Ankara’nın kuzeyinde yer alan Murtet Ovası’nın yüzölçümü 40 km2’dir.

Antalya Ankara uçak bileti fiyatları ve Antalya Ankara uçuş saatleri için www.ucakbiletial.org sitesinde arama yapınız.

 Yandex.Metrica