Her Nereye İstersen, Oraya !
"Lider Uçak Firmaları, Günde Yüzlerce Sefer, Ucuz Bilet Satış Sitesi UcakBiletiAl.Org'da!... "

Ankara Antalya Uçak Bileti

Ankara Antalya uçak bileti almak ve bulmak için; Ankara Antalya uçak seferleri fiyatlarını ve saatlerini öğrenmek için ucakbiletial.org sitemizde arama yapınız.

Antalya’da Turizm

Doğal güzellikleri, yumuşak iklimi ve tarihi zenginlikleriyle Antalya, Türkiye’nin önemli bir turizm merkezidir.
Güneşli gün sayısı yılda 300’ü aşan ilde, yalnızca Aralık, Ocak, Şubat ayları ölü mevsimdir.
Şehir içindeki tarihi eserlerden başka, Aspendos, Side, Alanya gibi eski ve yeni yerleşme alanlarındaki tarih ve arkeoloji zenginlikleri büyük ölçüde turist çekmektedir. Bunların yanında Düden, Manavgat şelaleleri, Damlataş mağarası, Güver uçurumu görülmeğe değer güzellikler arasındadır.
ASPENDOS:Dünyanın en büyük ve en iyi korunmuş durumdaki tarihi tiyatrolarından birinin de bulunduğu kentin tarihi çok eskilere dayanır. Antalya’nın 48 km. doğusunda olup, “Belkıs” adıyla da anılan kent, biri büyük, diğeri küçük iki tepenin üzerinde kurulmuştur. II. yüzyılda yapılmış olup, 15.000 kişiyi rahatça alabilen tarihi tiyatro, Mimar Zenon tarafından yapılmıştır.
SİDE:Romalılar devrinde önemli bir değere sahip olan Side, Pamfilya eyaletinin önemli doğal limanlarından biriydi. Romalılar dönemine ait en önemli tarih izleri, 25.000 kişilik tiyatro amfisi ile Roma tapınağı kalıntılarıdır.
Turizm yatırımı konusunda en fazla istek alan Akdeniz Bölgesi’nde otel, motel ve tatil köyü yapımları Antalya’da yoğunlaştı. Antalya Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün 1 Mart 1986 tarihinde verdiği bilgilere göre, Akdeniz’de şu anda 118 tesisin 11.333 yatak kapasitesi bulunurken, yatırım halindeki 133 tesisin 25.709 yatağa sahip olduğu açıklandı.

Coğrafi Yapı

Genel yapısını güneyde dik yamaçlarla kesilen Akdeniz ve kuzeyde ana koşut uzanan Torosların belirlediği Antalya ilinin batısı Tekeli platosu, doğusu Taşeli platosu adıyla anılır.
Yeryüzü şekillerinin dağılımı:

  • Dağlar: % 75.9
  • Platolar % 10.7
  • Yaylalar % 0.5,
  • Ovalar % 12.9

DAĞLAR:Antalya topraklarının % 75.9’unu oluşturan dağların belli başlıları

  • Bey Dağları 3070 m.
  • Sallamaz Tepesi (Akdağ) 3024 m.
  • Geyik Dağları 2560 m.
  • Manar Tepesi 2450 m.
  • Koku Tepesi 2409 m.
  • Görece Dağı 2366 m.

AKARSULAR:Uzun olmamakla birlikte oldukça gür olan akarsular yazların sıcak ve kurak geçmesi nedeniyle yaz dönemi sonlarına doğru kururlar. Antalya’nın belli başlı akarsuları: Aksu çayı, Manavgat çayı, Düden çayı, Köprü çayı, Alara çayı, Dim çayı.

GÖLLER:Antalya’da önemli sayılabilecek büyüklükte göl yoktur. Belli başlı göller: Avlan Gölü, Söğüt Gölü, Oymapınar Barajı, Korkuteli Barajı, Karagöl Sazlığı.
OVALAR:Topraklarının %12.9’u ovalarla kaplı olan Antalya’da belli başlı ovalar. Antalya ovası, Finike Ovası, Kasaba ovası, Alanya ovası, Demre ovası, Alara ovası.

Ankara Antalya uçak bilet fiyatları hakkında detaylı bilgiye www.ucakbiletial.org sitemizden ulaşabilirsiniz.

 Yandex.Metrica