Her Nereye İstersen, Oraya !
"Lider Uçak Firmaları, Günde Yüzlerce Sefer, Ucuz Bilet Satış Sitesi UcakBiletiAl.Org'da!... "

Amasya İstanbul uçak bileti

Amasya İstanbul uçak bileti almak ve bulmak için; Amasya İstanbul uçak seferleri fiyatlarını ve saatlerini öğrenmek için ucakbiletial.org sitemizde arama yapınız.

DİKİLİTAŞ : Tek parça granitten 30 metre yükseklikte bir metre genişlikte bulunan dikilitaş üzerindeki hiyeroglif yazılardan anlaşılacağı gibi Milâttan 1700 yıl önce Mısırın Helyopolis şehrinde tarafından saltanatının 30. yılında dikilmişti. Bu sütun Hipodromdan Marmara kıyısına kadar özel bir yol yapılmak için bugünkü yerine taşınmıştır (M. 390).
Dikilitaşın kaidesi etrafındaki yarım kabartmalarda İmpararator ve Arkadius ile aileleri ve oyun sahneleri tasvir edilmiştir. Kaidenin arka rafındaki oymalar ise dikilitaşın yerine nasıl yerleştirildiğini gösterir.
KIZTAŞI : Marcianus tarafından dikilmiştir. Fatih’tedir.
BURMALI SÜTUN : Birbirine sarılmış üç yılandan ibaret olan bu sütun Yunanlıların İranlıları yendikten sonra onlardan aldıkları silâhlar ve savaş âletleri eritilerek yapılmıştır. Yılanların büklümleri üzerine İranlIlara karsı savaşmak için birleşen eski Yunan şehirlerinin adları yazılmıştır. Vaktiyle 8 m. yükseklikte olan bu sütunun yılan başları koparılmış olup bugün yüksekliği 5 metreyi geçmemektedir.
ÖRME VEYA MIKNATISLI SÜTUN : Yontma taslardan örülmüş vc 25 m. yükseklikte olan bu sütun Konstantin Porfirogenet VII. tarafından (M. 909 – 911) dikilmiştir. Vaktiyle üstündeki tunç kaplamalara Makedonyalı Vasili’nin zaferleri hakedilmişti. Lâtinler para basmak için bu madenî levhaları sökmüşlerdir.
ÇEMBERLİTAŞ : Üstüvane şeklinde 9 parçadan meydana gelen bu sütun Konstantin tarafından Romadan getirtilerek üstüne ilk önce Konstantinin ve daha sonraları İmparator Jülyen ve Tecdosun heykelleri konulmuştu. M. 1081 yılı zelzelesinde yukarıdaki üstüvane ile heykel yere düşünce Yunanca yazıları havi Korentiyen bir başlık yaptırılmış ve üstüne yaldızlı bir haç konulmuştu. Kaidenin sağlamlaştırılması için örülen kalın duvar XVIII. yüzyıl başında yapılmıştır.
GOTLAR SÜTUNU : Topkapı sarayının Sarayburnuna bakan kapısı önünde tek parça granitten Korentiyen başlık 15 m. yükseklikte bir sütundur. Üzerindeki yazılardan Klod II. zamanında Gotlar üzerinde kazanılan zaferin hatırası olarak dikildiği anlaşılmaktadır.
Amasya İstanbul uçak bileti fiyatları hakkında detaylı bilgiye www.ucakbiletial.org sitemizden ulaşabilirsiniz.

 Yandex.Metrica