Her Nereye İstersen, Oraya !
"Lider Uçak Firmaları, Günde Yüzlerce Sefer, Ucuz Bilet Satış Sitesi UcakBiletiAl.Org'da!... "

Alanya İzmir Uçak Bileti

Alanya İzmir uçak bileti almak ve bulmak için; Alanya İzmir uçak seferleri fiyatlarını ve saatlerini öğrenmek için ucakbiletial.org sitemizde arama yapınız.

İzmir’de Tarihi Mekanlar

ARKEOLOJİ MÜZESİ:Basmahane’de ve Kültürpark’ta bulunan iki müzedir. 15 şubat 1927 tarihinde Basmahane’de yapılan bir törenle, 1951 yılında da Kültürpark’ta açılmıştır. Kültürpark’taki müzeden 24 temmuz 1969 tarihinde bekçi öldürülerek 118 adet tarihi eser çalınmıştı.

Kültürpark’ta, büyük bir salondan ibaret olan küçük müzede M.Ö. VII. – M.S. II. yüzyıla ait Hitit, Hellenistik, Roma ve Bizans eserlerinden zengin örnekler (madeni, toprak, mermer ve taş eserler) bulunmaktadır. İzmir, Bergama, Efes, Sardes, Tralles, Laodikia ve Miletos yıkıntılarında yapılan arkeolojik kazılarda bulunmuş olan Hellenistik ve Roma çağlarına ait değerli eserler burada sergilenmektedir.
Bu eserler arasında bilhassa mezar taşları, lâhitler (Roma), lahit kapakları, heykeller, büstler, sütun başlıkları, vazolar, toprak çanak ve çömlekler (Menemen’in Helvacı köyü, Bayraklı), kandiller, yazıtlar ve kabartmalar bulunmaktadır. Heykeller arasında filozof, Vesta rahibesi, Afroditler, nehir tanrısı Kaistros, uyuyan Eros, Efes’ten gelme Artemis, Bodrum yakınında sünger avcılarınca bulunan bronzdan bereket tanrıçası Deme- ter, Aslan heykelleri, İmparator Domisianos’un büyük bir büstü, prehistorik mezar örneği görülmeye değer orijinal eserler arasındadır.
Basmahane’de bulunan müze ise bir depo durumundadır. 1927 yılından itibaren Kapılar semtindeki Ayavukla kilisesinde arkeolojik eserler toplanmağa başlanmıştır. Eser bolluğu karşısında burası depo haline getirilmiştir. Kilisede ve bahçesinde mezar taşları, heykeller (imparator, imparatoriçe, Afrodit), sikke koleksiyonu, frizler ve lâhitler bulunmaktadır.

ÇORAKKAPI CAMİSİ:Basmahane’de, Gar karşısında, Gaziler Caddesi başındadır. 1747 yılında yapılmıştır. XIX. yüzyılda yanınca aslına uygun olarak onarılmıştır. Son cemaat yeri beş kubbeli bir camekânla kapalıdır. Sekizgen bir kasnağa oturan tek bir kubbe ile örtülüdür. Minaresi tek şerefelidir. Bina iki yana doğru üçer kubbe ile örtülü bir kısımla genişletilmiştir. Mimberi mermerdir.
DİANA (ARTEMİS) HAMAMI: Tepecik’te, Olımpiyat stadı yanında, Hal- kapınar su tesisleri içersinde bulunmaktadır. Şimdilık kapalıdır. Bugüne kadar ancak temel kalıntıları durabilmiştir. Romalıların av ve ay tanrıçası Diana (Yunanlılarda Artemis) adına yapılmış bir hamamdır. Mitolojik efsanelere göre tanrıça Diana bu hamamlarda yıkanmıştır.
HATUNİYE CAMİSİ:Anafartalar Caddesinde, parkın yanındadır. Hacı Hüseyin adlı biri tarafından verdiği vaad üzerine eşi Tayyibe Hatun için 1739 yılında yaptırılmıştır. Bu nedenle Ha. tuniye Camisi denmiştir.
Duvarları taştan yapılmıştır. Son cemaat yeri ufak olup kapalıdır. Camiyi tek bir kubbe örtmektedir. Minaresi tek şerefelıdir. Mimberi tahta oymalarla süslüdür.

Alanya İzmir uçak bilet fiyatları hakkında detaylı bilgiye www.ucakbiletial.org sitemizden ulaşabilirsiniz.

 Yandex.Metrica