Her Nereye İstersen, Oraya !
"Lider Uçak Firmaları, Günde Yüzlerce Sefer, Ucuz Bilet Satış Sitesi UcakBiletiAl.Org'da!... "

Ağrı Uçak Bileti

Ağrı Uçak Bileti Alırken Seferleri, Fırsatları, Fiyatları, Kampanyaları Gör. Bütçen İçin Uygun Olan En Ucuz Ağrı Uçak Bileti Alımını Yap!

Doğu Anadolu Bölgesi’nde, Araş Dağları eteklerinde, Murat Irmağı ve kollarının oyduğu 1650 metre yüksekliğindeki bir vadi tabanında kurulu il merkezi kent. Eski adı Karaköse olan yerleşme, Erzurum-İran transit yolu üzerindedir. Kent, asıl özelliğini, ünlü Nuh Efsanesi’nde adı geçen Ağrı (Ararat) Dağı’ndan alır. Merkezi bir lav püskürmesi sonucu yükselen bu dev kütle, Alp-Himalaya volkanın kuşağı üzerinde bulunur. Çeşni özellikleriyle, Marko Polodan Puşkitle bütün dünyadan tarihçilerin, gezginlerin, edebiyatçıların, dağcı ve avcıların ilgisini çeker. Kentte, Doğu Anadolu’nun en önemli canlı hayvan pazarı, hayvan ürünleri ve av hayvanları panayırı da kurulmaktadır. Ağrı uçak bileti almanız için tek yapmanız gereken İstanbul, Ankara, İzmir veya her nereden geliyorsanız nereden kısmına o ili, nereye kısmına ise Ağrı yazmaktır.

Ağrı yöresine ilk yerleşim; Tarih öncesin, Paleolitik Çağa uzanır. Ağrı Dağının kuzey eteklerindeki, Gökçeali ve Yağcı höyüklerinde Mezopotamya ile kültürel bağı saptanan Tunç Çağı araç-gereçleri bulundu. Ağrı ve çevresine yerleşen en eski topluluklardan biri Hurriler’di (M.Ö.1340-1200). Hititler’in zayıflamasıyla bu bölgeye yerleşen Hurri boyları, Asurluların saldırıları nedeniyle birleştiler. M.Ö.9.yy’ın ilk yarısında, Urartu Krallığı’nın kuruluşunda rol oynadılar. Ağrı’nın güneyindeki Anzavurtepe (Urartu Tepesi) ve Giriktepe’de yapılan kazılar, birçok Urartu kalıntısı ortaya çıkardı. Urartular’ın, kente su sağlamak için kurdukları, akarsulara bağlı kanallar ve su depolarından oluşan düzenekler ilgi çeker. Kent, Urartular’dan sonra Persler’in egemenliğine girdi. M.Ö. 331 ‘de ünlü Doğu Seferi sırasında Büyük İskender tarafından Makedonya İmparatorluğuna bağlandı. Daha sonra kurulan Ermeni Krallığı, önce Roma ve sonra Bizans’a bağlı yasal devletlere bölündü. Asya ve Önasyanın bu önemli geçit bölgesinde yer alan kentin, karmaşık ve çatışmalı bir tarihi vardır. Ağrı, Kanuni Sultan Süleyman zamanında Osmanlı topraklarına katıldı. 1828, 1854, 1877-78 ve son olarak 1.Dünya Savaşı sırasında Çarlık Rusyası tarafından ele geçirildi. Sonunda 1921’de SSCB ile yapılan Kars Antlaşmasıyla, Türkiye topraklarına katıldı. Bütçeniz için en uygun Ağrı uçak bileti alımını yaparak Doğu Anadolu Bölgesi’nin bu enfes şehrini yakından görebilirsiniz.

AĞRI ÇEVRESİ

Eleşkirt: Ağrı’dan 34 km uzaklıkta, Türkiye-İran transit yolu üzerinde, ilçe merkezi kent. Eleşkirt’in 15 km kuzeydoğusundaki Toprakkale Köyü’nde, yapım tarihi bilinmeyen bir kale kalıntısı vardır.

Taşlıçay: Ağrı’dan 32 km uzaklıkta, Türkiye-İran transit yolu üzerinde yer alan, ilçe merkezi kent. Taşlıçay’ın 18 km kuzeydoğusunda, alabalığı ve çevresinin doğal güzelliği ile ünlü Balık Gölü yer alır. Küçük bir akarsuyun önünün lavlarla kapanmasıyla oluşan bu set gölü, doğunun Abant’ı sayılır. Gölün ortasında, üzerinde tarihsel kalıntıların bulunduğu küçük bir adacık vardır. 2241 metre yükseklikteki Balık Gölü’nde, sular, yılın büyük bölümünde donar.

Ucakbiletial.org sitemiz üzerinden alacağınız her Ağrı uçak bileti ile bir sonraki biletleriniz için indirimler kazanırsınız ve diğer biletlerinizi daha ucuza alırsınız.

 Yandex.Metrica