Her Nereye İstersen, Oraya !
"Lider Uçak Firmaları, Günde Yüzlerce Sefer, Ucuz Bilet Satış Sitesi UcakBiletiAl.Org'da!... "

Adıyaman Uçak Bileti

Adıyaman Uçak Bileti Alırken Seferleri, Fırsatları, Fiyatları, Kampanyaları Gör. Bütçen İçin Uygun Olan En Ucuz Adıyaman Uçak Bileti Alımını Yap!

NEMRUT DAĞI MİLLİ PARKI

Yerleşme çevresinde GAP’la surlar altında kalarak yok olacak sayısız kültür varlığı vardır. Kurtarma kapsamında rapora bağlananların sayısı 50’yi bulmaktadır. Kazı çalışması yapılan ve kent çevresinde yer alan, taşınmaz kültür varlıkları arasında Hayaz Höyük, Tille Höyük, Samsat Höyük, Gritille Höyük ve Horiskale ilk sıraları oluşturur. Hayaz Höyük’ün kazısı tamamlanmıştır. Buluntular Adıyaman Müzesi’ndedir. Höyük, bugün (Aralık 1989), kısmen sular altındadır. Horiskale, GAP ile birlikte, çevresi sular altında kalacak ve bir ada durumunu alacaktır. Kozan Höyük’te henüz yeterli araştırma yapılmış değildir. Üzerinde bir de köy yerleşmesi vardır. Sular altında kalacağından köy boşaltılmış durumdadır. Gerek Türk Hava Yolları gerek Atlas Global gerekse Onur Air seferlerini kullanarak en ucuz Adıyaman uçak bileti alımını yapabilir ve bu bölgeyi daha yakından gözlemleyebilirsiniz.

Samsat: Fırat’ın sağ kıyısında ve Adıyaman’ın 36 km güneydoğusunda yer alan kent. 1960’ta ilçe yapılan Samsat, antik Samosata’nın yerini aldı. İlkçağ’da, Kommagene Krallığı’nın başkenti olan Samosata M.S. 72’de Roma İmparatorluğu’na bağlandı. 639’da, Müslüman Araplar tarafından ele geçirildi ve Sümeysat adını aldı. 9.yy ortalarından başlayarak, Müslümanlarla Bizans arasında birçok kez el değiştiren kent, 958’de, İmparator Loannes Çimişkes tarafından Bizans topraklarına katıldı ve 1085’te Büyük Selçukluların Halep valisi Şerefüddevle tarafından zapt edilinceye değin Bizans’ta kaldı. Birinci Haçlı Seferinin ardından 1098’de Haçlıların daha sonra Artukluların (1511), Zengiler’in, Eyyubiler’in, Memlukların bağlısı Dulkadiroğulları’nın eline geçti. 1516’da Osmanlı egemenliğine girdi. Atatürk Barajı’nın yapımı ile sular altında kalacağı için, bulunduğu yerden 7 km kuzeye taşındı. Böylece ilçe merkezi olan Samsat ile antik Samosata birbirinden ayrılmış oldu. Aşağı Fırat Kurtarma Projesi kapsamında kazılar yapıldı. Bu çalışmaların önemli bir bölümünü, Kâhta Çayı’nın güney kıyısı ile Fırat’ın batı kıyısını izleyen ve dere yataklarını kemerlerle, yamaçları ise tonoz örtülü kanallar ve tünellerle aşan, suyollarının açığa çıkarılması oluşturdu. İstanbul’dan, Ankara’dan, İzmir’den ve daha bir çok ilden Pegasus, Thy, Borajet gibi uçak firmaları ile Adıyaman’a gitmek için tek yapmanız gereken uygun Adıyaman uçak bileti alımı yapmaktır.

Samsat Kalesi ile çevrili höyükte yapılan kazılarda ise Selçuklu, Bizans, Roma, Helenistik, Demir Çağı, Tunç çağları, Son Kalkolitik dönemlerden seramikler, sikkeler, heykelcikler vb buluntular elde edildi.

Höyüğün XIV. katmanında, Mithridates Sarayı diye adlandırılan ve taht salonu olduğu anlaşılan büyük bir salonla, büyüklü küçüklü odalar ve salonlardan oluşan yapı açığa çıkarıldı. Mozaik tabanlı yapının duvarları, kırmızı ve sarı renkli fresklerle kaplıdır.

19.yy’dan kaldığı sanılan kalkerden yapılmış Arslan Paşa Türbesi ile Hacı Hasan ve Haçı Yusuf türbeleri kentteki öteki İslam yapılarıdır.

Eskitaş: Samsat’a bağlı Eskitaş Köyü’nün 1 km güneybatısındadır. Buradaki Roma dönemi yapı kalıntıları, hiyeroglifli yazıtlar, kaya mezarları, çanak çömlek buluntuları, önemli bir antik yerleşmeye işaret etmektedir. Ekonomik Adıyaman uçak bileti satın almanız durumunda bu köyü daha yakından gözlemleyebilirsiniz.

Haydaran Kaya Kabartması: Adıyaman’ın 15 Km kuzeydoğusunda ve Kuyucak yolu üzerindeki Taşgedik Köyü’nde bir mağara içindedir.

Pirin Perre Mağaraları: Adıyaman’ın 5 km kuzeyindedir.

Abuzer Gaffari Türbesi: Adıyaman’ın 5 km doğusundan. Ziyaret Köyü’nün girişindedir. Sahabeden Abuzer Gaffariye ait olduğu ileri sürülen türce Murat IV’ın buyruğuyla yapıldı.

Kadıhan Türbesi: Adıyaman’ın Çalgan bucağına bağlı Kadıhan Köyü’nün güneyinde bir mağara içindedir, içi lületaşıyla kaplı, tabanı mozaik döşelidir.

Ensari Türbesi: Adıyaman’ın 5 km doğusunda Ali Dağı’nın tepelerinden biri üzerindedir. Sahabeden Mahmud-ı Ensari adına Murat IV’ın buyruğu ile yapıldı.

Şeyh Abdurrahman Erzincani Türbesi: Adıyaman’ın 7 km kuzeyinde, İndere Köyü’ndedir. Sefuan Türbesi: Samsat’ın Birlik Köyü’ndedir. Sahabeden Sefuan adına yapıldığı bilinmektedir.

Bekir Çetin Evi: Samsata 1 km uzaklıktaki, Balcılar Köyü’ndedir. Dikdörtgen planlı, iki katlı taş bir yapıdır. Yazıtından 1891-1892’de yapıldığı anlaşılan yapının, pencere kemerleri ile üzerlerindeki alınlıklar dikkat çekicidir.

Kadir Aslan Evi: Samsat’ın Tepeönü Köyü’ndedir. Değişik planı ve taş işçiliği ile dikkat çeker. 19.yy’da inşa edilen yapının önünde büyük bir avlu vardır.

Nuri Satıcı Evi: Samsat’ın Tepeönü Köyü’ndedir. Tek başına bir bütün olduğu halde, bir yapı bütününün parçası gibi planlanmıştır. Bu nedenle daha sonra yapılan ekler yapının özelliğini bozmamıştır. 1900’lerin başına tarihlenir.

Gümüşkaya Mağaraları: Adıyaman’ın Palas Köyü yakınında. Fırat kıyısından 100 m yükseklikteki kayalar içindedir. Konut olarak yararlanıldığı saptanan mağaralar, birbiriyle tünellerle bağlantılıdır.

Ucakbiletial.org ile alacağınız her Adıyaman uçak bileti alımınızda para puanlar kazanırsınız ve bunları bir sonraki uçuşlarınızda kullanarak en ucuz fiyatlarla uçak bileti almanın keyfini sürersiniz.

 Yandex.Metrica