Her Nereye İstersen, Oraya !
"Lider Uçak Firmaları, Günde Yüzlerce Sefer, Ucuz Bilet Satış Sitesi UcakBiletiAl.Org'da!... "

Adıyaman İzmir Uçak Bileti

Adıyaman İzmir uçak bileti almak ve bulmak için; Adıyaman İzmir uçak seferleri fiyatlarını ve saatlerini öğrenmek için ucakbiletial.org sitemizde arama yapınız.

İzmir’de Gezilecek Yerler

KADİFEKALE: İzmir’i ve körfezini iyi gören, şehrin güneyinde bulunan 186 m. yükseklığindeki bir tepe üzerindedir. Büyük İskender (M.Ö. 356-323)’in emri ile M.Ö. IV. yüzyılda generallerinden Lysimachos ile Antigone (Öl. M.Ö. 331) tarafından İzmir halkının Pers savaşlarında gösterdikleri yardıma karşılık yaptırılmıştır. Eski adı Pagos idi. 1402 yılında Timur tarafından, 1688 yılında yer sarsıntısından Kadifekale çok zarar görmüştür. Sonraları Osmanhlarca onarılmıştır.

Bugün kalenin ancak batıda beş kulesi ile güneydeki duvarları ayakta durmaktadır. Çevresi 6 km. uzunluğunda idi. Kuleler 20-35 m. yükseklığindedir. Doğu ve kuzey kısımları ise tamamen yıkılmış bir durumdadır. Kalenin içi şimdi bir çam ormanını andırır. Kale içersinde ve ortada yıkıntı halınde kemerlı büyük bir dehlız (su sarnıcı) kalıntısı bulunmaktadır.

KESTANE PAZARI CAMİSİ:Çarşı içerisindedir. Hicri 1079 (miladi 1663) yılında Eminzade Hacı Ahmet Ağa tarafından yaptırılmıştır.
Büyük bir camidir. Taş duvarlı bir bina olup camiye bir merdivenle çıkılır. Altında dükkânlar bulunmaktadır. Son cemaat yeri camekânla kapalıdır. Camiyi tek bir kubbe örtmektedir. Minaresi tek şerefelidir. Mihrabının üst kısmı XIX. yüzyılda kervansaray olarak kullanılan Selçuk’taki İsa Bey Camisinden getirilmiştir.
KONAK (YALI) CAMİSİ: Konak Meydanında, saat kulesi karşısındadır. 1756 yılında İngiliz Ayşe Hanım medrese olarak yaptırmıştır. Kapısındaki hicri 1336 tarihli yazıta göre 1920 yılında İzmir Valisi Rahmi Bey onartarak cami haline getirtmiştir. Son kez 1964 yılında onarılmıştır. Sekizgen planlı ve pencerelerin etrafı çinilerle süslenmiş küçük bir camidir. Tek kubbesi sekizgen bir kasnakla taş ve tuğla karışımı duvarları üzerine oturmaktadır. Minaresi tek şerefelidir. Cami yakınında saat kulesi (1901) ile 15 mayıs 1919 tarihinde Yunanlıların şehit ettikleri Gazeteci Tahsin (1888-1919) için şehit oluşunun 55’inci yılında (1974) dikilen İlk Kurşun Anıtı bulunmaktadır.

Adıyaman İzmir uçak bilet fiyatları hakkında detaylı bilgiye www.ucakbiletial.org sitemizden ulaşabilirsiniz.

 

 Yandex.Metrica